Především zájem o decentralizované finanční produkty opět zahltil síť druhé největší kryptoměny Ethereum.
Kryptoměny stojící na potvrzování transakcí formou těžení už mnohokrát v minulosti ukázaly, jak jsou neefektivní a leckdy i nebezpečné (viz. opakované napadení Ethereum Classic).
Už na přelomu let 2017 a 2018, kdy vrcholila kryptoměnová horečka a s ní i počty a objemy transakcí, kryptoměny jako bitcoin a ether výrazně zpomalily a poplatky za jejich transakce dramaticky narostly.
Ethereum dokázaly dostat na kolena i digitální koťata ve formě aplikace Krypto Kitten, která ve špičce svého provozu síť také zahltila.
Nyní se situace opakuje, moderní DeFi neboli decentralizované finance (především půjčování kryptoměn a dodávání likvidity) běžící v Ethereu ženou počty transakcí nahoru, a s tím se zpomaluje celá síť.
V současnosti se stává, že poplatek za jedinou transakci v síti Ethereum může být až 50 dolarů, což je astronomická částka pro technologii, která měla finance zpřístupnit všem, i lidem bez přístupu k bankovním službám. A potvrzení transakce trvá hodiny.
To má dopady nejen na jednotlivce, kteří převádějí peníze v Ethereu, ale také třeba na burzy. Ty totiž obvykle mívají pevně nastavené poplatky za převody kryptoměn ven, takže když teď jedna stojí desítky dolarů, je to mimo jejich tabulky a na každé transakci ztrácejí.
Například Binance avizovala, že pokud se situace nezmění, bude muset přenést zvýšené poplatky na své klienty.
A co na to tvůrci Etherea? Vitalik Buterin doporučil lidem, ať používají řešení v druhých vrstvách, jako je například OMG, aby se ulevilo samotnému Ethereu. Problému si je vědom, v současné podobě prostě Ethereum není škálovatelné.
Jako na spásu se proto čeká na Ethereum 2.0, které přejde na jiný model potvrzování transakcí (proof of stake), jeho nasazení však zatím nemá konkrétní datum. Ve vývoji je už několik let a testování doprovází problémy.