Ethereum a spol. – sítě, kde krást je normální

Po více než deseti letech od vzniku kryptoměn se stále nacházíme ve stádiu divokého západu, a blázni se z toho radují.

Tento článek je vyvrcholením osobních frustrací z aktivního používání kryptoměn a postoje jejich zastánců a provozovatelů.

Publikoval jsem již několik článků o tom, jak rostoucí ceny a provoz v sítích, jako jsou Bitcoin a Ethereum, s sebou přinášejí nechutné zvýšení poplatků za potvrzení transakcí, na které si navíc počkáte čím dál déle.

I když chcete převést pouhé desítky korun, máte zaplatit stovky korun na poplatcích a tvářit se, že je všechno v pořádku. Ne, není.

Ale to není všechno, o své peníze na poplatcích totiž můžete přijít, i když transakce nebude potvrzena. Prostě se vyčerpá limit peněz, které jste nabídli na poplatcích, a pak dojde k selhání s hláškou „Out of gas“.

Takže vaše transakce nebyla potvrzena a přijdete třeba o 1400 korun na poplatcích. To je moje osobní zkušenost s transakcí ERC20 tokenu v sítí Ethereum. Okradou vás o nezanedbatelné peníze a máte prostě smůlu, nikdo vám je nikdy nevrátí.

Ethereu se snaží konkurovat rychlejší a levnější sítě, jako například Binance Smart Chain. Ale už i ty čelí přetížení a provozují okrádání uživatelů, i když v menších částkách.

Opět osobní zkušenost s Binance Smart Chain, transakce selže, poplatky se ale i tak z vašeho účtu odečtou. Tady to naštěstí bolí méně, protože jde o desítky centů dolaru, takže o jednotky korun. Ne o stovky jako u Etherea.

Kryptoměny, v jejichž sítích je normální takhle krást, kdy jsou uživateli odečteny peníze, aniž by došlo k dodání služby, přesto vesele rostou. A já dodávám, blázni se radují.

Rozum mi zůstává zcela stát z toho, jak velcí investoři investují do Etherea a firmy se na něm snaží stavět podniková řešení. Je to pomalá, drahá a neefektivní síť, která se nestydí okrádat své uživatele. Existuje řada jiných, které těmito neduhy netrpí.

Když slyším pojem smart money v souvislosti s investováním do kryptoměn, nevím, jestli se dřív smát nebo brečet. V současnosti jsou stále protlačována horší řešení na úkor těch lepších.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru