Ether dosahuje rekordních hodnot, poplatky za transakci s ním také

Kryptoměnová síť Ethereum se potýká s velkým zájmem, který tlačí nahoru cenu tokenu ether a poplatků.

Cena etheru dnes poprvé v historii překročila hranici 1600 amerických dolarů. Zájem o druhou největší kryptoměnu stále roste, může za to i vzestup aplikací pro decentralizované finance, kterých běží nejvíc právě v Ethereu.

Podle statistické služby Ycharts dochází k lámání rekordů u Etherea také v oblasti poplatků za transakce. Včera stála každá transakce v průměru 17,48 dolaru, což je zhruba 375 korun. To prakticky znemožňuje přesuny drobných hodnot a malé platby.

Trpí tím také aplikace decentralizovaných financí. Některé komplexní protokoly se setkávají s poplatky přesahujícími 1000 dolarů.

Populární služby na směnu tokenů, jako jsou Uniswap nebo SushiSwap, mají teď poplatky řádově 40 až 80 dolarů za transakci.

Internetem se šíří obrázky, na kterých uživatelé ukazují, že se u svých transakcí setkali s poplatkem, který je vyšší než samotná cena jednoho etheru, tedy přes 1500 až 1600 dolarů v závislosti na době.

Kvůli příliš vysokým poplatkům dokonce pozastavila výběry etherů japonská kryptoměnová burza Liquid.

Ethereum o tomto problému, který doprovází vyšší vytížení sítě, ví dlouhodobě. A proto připravuje novou verzi sítě, která bude používat jinou metou potvrzování transakcí – Ethereum 2.0. Ta je ale zatím jen v testování a zřejmě potrvá déle než rok, než bude moci být spuštěna do reálného provozu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru