Drahé jako banky: Poplatky za transakci s bitcoinem a etherem stojí přes 200 korun

Zvýšený zájem o kryptoměny opět ukazuje na nedostatky některých protokolů, některé sítě zkrátka nezvládají zvýšený provoz.

Ačkoliv bitcoin láme historické rekordy a ether se jim blíží, co se ceny za jeden token týče, praxe ukazuje, že tyto kryptoměny fungují na technologiích, které nejsou připravené na masové nasazení.

Průměrné poplatky za transakci s bitcoinem a etherem (USD). Zdroj: Bitinfocharts.com

Fungují totiž tak tak zvaném konceptu proof of work, který potvrzuje transakce pomocí výpočetně velmi náročného algoritmu. Ten s sebou přináší dlouhé časy na potvrzení transakcí, vysoké poplatky a velmi špatnou škálovatelnost. Nemluvě o plýtvání elektrickou energií.

Včera dosahoval poplatek za jednu transakci v Bitcoinu v průměru 11,63 dolaru a v Ethereu 9,98 dolaru, v obou případech tedy přes 200 korun. A z historie víme, že při ještě větším zatížení obou sítí to může být násobně víc.

Ale i současné poplatky ve výši přesahující 200 korun jsou nepřijatelně vysoké. V rámci ČR a EU můžete poslat například jen 10 korun zadarmo. Když to samé budete chtít udělat s Bitcoinem nebo Ethereem, pošlete 10 korun a zaplatíte přes 200 korun na poplatcích.

Poplatky za transakci s bitcoinem a etherem jsou teď na úrovni bankovních poplatků za zahraniční platby po celém světě. Když ale použijete alternativní platební služby jako Transferwise, můžete i za oceán poslat malý obnos s poplatkem řádově v desetikorunách.

Jinak řečeno, bitcoin a ether dnes představují jednu z nejdražších možností, jak posílat peníze. A pokud by je chtělo využít ještě větší množství lidí než nyní, poplatky budou ještě vyšší.

2 názory na “Drahé jako banky: Poplatky za transakci s bitcoinem a etherem stojí přes 200 korun”

  1. Jak plýtvání energií ? Ta obrovskou síť ASIC minerů zajišťuje bezpečnost Bitcoinové síťě. Díky nim je zcela nemožně změnit historii transakcí. A ke škálovatelnosti, Bitcoinová komunita odmítla zvětšit blok a to kvůli zachování co největší decetralizace. Takhle může Uzel bitcoinové sítě běžet i na těch malých ARM počítačích jako je Raspberry Pi. K malým transakcím má sloužit až druhá vrstva – Lightning network. Tam si můžete posílat transakce klidně za 0,8 halíře.

    1. Kdyby nešla bezpečnost sítě zajistit jinak, tak neřeknu. Ale stejnou nebo větší bezpečnost decentralizované sítě lze zajistit se zlomkem energetické náročnosti (proof of stake, Byzantine). Navíc bezpečnost proof of work není u bitcoinu a ostatních kryptoměn založených na stejném konceptu stoprocentní. Napadení sítě je jen otázka peněz. Kdo ovládne nad 50% výpočetního výkonu sítě, může přepisovat historii. Opakovaně se to stalo např. u Etherea Classic, stát se to může i Bitcoinu, když někdo utratí dost peněz za hardware.

      Co se týče Lighningu, tak ani po letech to pořád není dost dobře použitelná věc. Vždy potřebujete, aby v potřebném koridoru byl otevřený kanál, jeho otevření něco stojí, když to spadne tak se můžou ztratit všechny transakce, už to není decentralizované řešení atd.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru