Drahé jako banky: Poplatky za transakci s bitcoinem a etherem stojí přes 200 korun

2

Zvýšený zájem o kryptoměny opět ukazuje na nedostatky některých protokolů, některé sítě zkrátka nezvládají zvýšený provoz.

Ačkoliv bitcoin láme historické rekordy a ether se jim blíží, co se ceny za jeden token týče, praxe ukazuje, že tyto kryptoměny fungují na technologiích, které nejsou připravené na masové nasazení.

Průměrné poplatky za transakci s bitcoinem a etherem (USD). Zdroj: Bitinfocharts.com

Fungují totiž tak tak zvaném konceptu proof of work, který potvrzuje transakce pomocí výpočetně velmi náročného algoritmu. Ten s sebou přináší dlouhé časy na potvrzení transakcí, vysoké poplatky a velmi špatnou škálovatelnost. Nemluvě o plýtvání elektrickou energií.

Včera dosahoval poplatek za jednu transakci v Bitcoinu v průměru 11,63 dolaru a v Ethereu 9,98 dolaru, v obou případech tedy přes 200 korun. A z historie víme, že při ještě větším zatížení obou sítí to může být násobně víc.

Ale i současné poplatky ve výši přesahující 200 korun jsou nepřijatelně vysoké. V rámci ČR a EU můžete poslat například jen 10 korun zadarmo. Když to samé budete chtít udělat s Bitcoinem nebo Ethereem, pošlete 10 korun a zaplatíte přes 200 korun na poplatcích.

Poplatky za transakci s bitcoinem a etherem jsou teď na úrovni bankovních poplatků za zahraniční platby po celém světě. Když ale použijete alternativní platební služby jako Transferwise, můžete i za oceán poslat malý obnos s poplatkem řádově v desetikorunách.

Jinak řečeno, bitcoin a ether dnes představují jednu z nejdražších možností, jak posílat peníze. A pokud by je chtělo využít ještě větší množství lidí než nyní, poplatky budou ještě vyšší.