Blíží se Londýnský upgrade Etherea, za cíl má zkrotit poplatky

Kryptoměnová síť Ethereum se brzy dočká významné změny svého kódu, která by mohla přinést nižší poplatky a vyšší hodnotu etheru.

Ethereum stále spoléhá na koncept proof of work, tedy těžbu transakcí. To s sebou přináší nízkou kapacitu sítě a poplatky za transakce, které snadno vystřelují do závratných výšin.

A protože přechod Etherea na proof of stake je relativně daleko, vývojáři se snaží situaci řešit menšími změnami. Řadu menších, leč stále významných změn, přinese nadcházející upgrade kódu v rámci tak zvaného London fork, který nastane ve čtvrtek 5. srpna 2021.

Jednou z hlavních změn je, že poplatky, které uživatelé platí za zpracování transakcí, už nebudou výnosem těžařů, ale dojde k jejich spálení. To bude mít dva hlavní dopady.

V první řadě se omezí množství etherů, které se dostávají do oběhu. Ethereum nemá omezené celkové množství tokenů jako například Bitcoin, nové neustále vznikají, takže tohle sníží inflaci, možná dokonce přinese deflaci.

V druhé řadě by se měly stát poplatky za transakce předvídatelnější. I když uživatelé stále budou moct platit něco jako zpropitné těžařům, aby jejich transakci zpracovali před ostatními. Takže i když základní poplatek bude navždy spálen, stále tu zůstává proměnná složka, která může znamenat, že při vysokém vytížení sítě poplatky budou i tak významně růst.

Jaké ale budou reálné dopady těchto změn, ukáže až čas. Jak se změní ziskovost těžařů? Budou se uživatelé předhánět s dýšky pro těžaře? Stane se ether deflační kryptoměnou? To všechno jsou otázky, na které s jistotou nikdo nedokáže v tuto chvíli odpovědět.

Předpoklad je takový, že žádné převratné změny nenastanou. Žádný masový exodus těžařů se nečeká a při vytížení sítě poplatky budou pravděpodobně i nadále významně kolísat, i když méně než doposud.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru