Ethereum Classic podlehlo 51% útoku, odcizen byl milion dolarů

Útok na kryptoměnovou síť Ethereum Classic potvrdil dlouho známou slabost blockchainu pracujícím s konceptem Proof of Work.

Kryptoměny jsou díky blockchainu považovány za stoprocentně bezpečné, ale není tomu tak. Alespoň ne u těch, které potvrzují transakce těžením (Bitcoin, Ethereum, Bitcoin Cash, Litecoin, Ethereum Classic atd.).

Těžení transakcí představuje jejich potvrzování a zapisování do bloků, při tomto procesu počítače zapojené do sítě dané kryptoměny řeší složité matematické úlohy. Aby tento koncept nazývaný Proof of Work fungoval, musí být alespoň 51 % těžařů poctivých. Pokud není, nastane velký problém.

Ten od soboty nastal v síti Ethereum Classic. Záškodníci provedli tak zvaný 51% útok a podle zjištění burzy Coinbase odcizili ethery classic v hodnotě přesahující milion dolarů.

51% útok spočívá v tom, že záškodníci ovládnou alespoň 51 % těžebního (výpočetního) výkonu sítě. To je jen otázka peněz, protože kdokoliv může svůj počítač zapojit do sítě kryptoměny a stát se uzlem.

Když někdo ovládá alespoň 51 % těžebního výkonu, má většinu, a tudíž určuje, co je pravda. Může tak dokonce přepsat historické záznamy transakcí neboli učinit tak zvanou reorganizaci bloků. V praxi tak může utratit dvakrát jedny a ty samé peníze.

Záškodník může například vzít svoji kryptoměnu, v tomto případě ethereum classic, poslat ji na nějakou burzu, tam ji směnit za fiat peníze a inkasovat je do své banky. Pak spustí 51% útok a přepíše historii tak, že podle nových záznamů své ethery classic nikdy nikam neposlal. Jakmile to udělá, může tyto své tokeny poslat znovu na další burzu, opět je směnit za klasické peníze a poslat si je na bankovní účet.

Proto se tomuto problému říká double spend, útočník může dvakrát utratit svoji kryptoměnu, a získat tak dvakrát víc peněz. Úspěšné 51% útoky byly v minulosti uskutečněny například také na kryptoměnách verge, zencash, bitcoin gold nebo monacoin.

Takový útok může být úspěšný i v sítích Bitcoin a Ethereum, tedy v současnosti dvou největších kryptoměn, je to jen otázka zdrojů. Naopak kryptoměnám, které nepotvrzují transakce pomocí těžení, jako jsou XRP nebo stellar, tento problém nehrozí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru