ESMA: Těžba kryptoměn si může vyžádat regulační zásah

Nadnárodní evropský regulátor ESMA oceňuje inovační přínosy kryptoměn, zároveň si však uvědomuje negativa, která jsou spojena s některými z nich.

European Securities and Markets Authority se své poslední zprávě o trendech, rizicích a zranitelnostech obsáhle věnuje kryptoměnám.

Všímá si významného růstu decentralizovaných financí (DeFi), které považuje za inovativní technologii, jež odstraňuje zprostředkovatele, cenzuru a přináší nonstop dostupnost. Zároveň také poukazuje na rizika spojená s robustností, řízením a škálovatelností takových systémů.

ESMA nechce nové technologie dusit a vyzývá národní regulátory, aby s fintech sektorem spolupracovali na bezpečném vývoji.

Mezi kryptoměnami stále považuje ty stabilní za největší riziko z hlediska finanční stability, pokud budou masově používané. Jedná se totiž o soukromé měny, jejichž hodnota je stabilní, respektive vázána na určitou fiat měnu, například euro.

Problém spatřuje ESMA také v těžbě kryptoměn, kde vidí potenciál pro zásah. „Odhady se různí, ale shodují se v tom, že uhlíková stopa kryptoměn zdaleka není zanedbatelná. Tento vývoj vyvolává diskuzi o možné reakci regulace na nechtěné důsledky inovací, zvlášť těžby kryptoměn,“ uvedl regulátor.

Dodejme, že ne všechny kryptoměny jsou těžené. Bitcoin a Ethereum ano, ale například Binance Coin, Cardano nebo XRP nikoliv.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru