ESMA chce řešit kryptoměny na evropské úrovni

Nadnárodní evropský regulátor pro cenné papíry a finanční trhy ESMA vydal doporučení ohledně kryptoměn.

Stejně jako řada ostatních regulátorů ESMA konstatovala, že kryptoměn je tolik variant, že je nelze paušálně všechny klasifikovat určitým způsobem. Některé fungují jako prostředek směny, jiné se zase svojí povahou blíží cenným papírům a tak dále.

Kryptoměny v Evropě zatím regulované nejsou. Některé kryptoměny mají rysy finančních nástrojů, a podle toho by také měly být regulované podle stávajících pravidel. U ostatních je podle ESMA třeba zvážit, jak k nim přistoupit, je však třeba zachovat technologicky neutrální přístup.

V interakci s národními regulátory jednotlivých zemí ESMA zjistila, že dochází k různým klasifikacím stejných kryptoměn. V tom spatřuje problém zejména z pohledu ochrany spotřebitelů.

ESMA proto apeluje na jednotlivé státy Evropské unie, aby se dohodly na společném přístupu ke kryptoměnám, které nespadají do žádné v současnosti regulované oblasti.

Některé členské země zvolily aktivní přístup a připravily vlastní pravidla, jako například Malta nebo Lichtenštejnsko, podle ESMA by ale bylo lepší sjednotit přístup na úrovni unie.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru