Enigma a Decentraland – příklady zkažených ICO

Aktuální příklady dvou poměrně velkých ICO ukázaly, jak je toto prostředí nebezpečné a vyžaduje obrovskou míru opatrnosti.

Initial Coin Offerings jsou šancí, jak získat kryptoměny za minimální cenu ještě dřív, než se s nimi začne obchodovat na burze. Ale také zde existuje riziko ztráty peněz či alespoň velkého zklamání, ukázaly to dvě ICO, od kterých měla veřejnost nemalá očekávání.

Enigma

Enigma byl velmi očekávaný projekt, za kterým stáli mimo jiné lidé z MIT. Připravují decentralizovanou platformu využívající blockchain, která by téměř komukoliv umožnila provozovat vlastní hedgový fond na kryptoměny a vývoj obchodních strategií.

Myšlenka, která se setkala s pozitivní odezvou veřejnosti, a tak zájemců o investici prostřednictvím ICO bylo hodně. Ovšem pak se hackerům podařilo ovládnout web Enigmy a některé sociální účty. Využili toho k falešné zprávě, že ICO už začalo předprodejem, a výzvě k posílání peněz na etherový a bitcoinový účet, kterou rozeslali e-mailem.

Kdo si nesnažil informaci ověřit, poslal peníze na účet hackerů. V době psaní tohoto článku Enigma stále neměla kontrolu nad svými účty, takže útok trval, a hackeři tímto způsobem získali už přes 500 tisíc dolarů (více než 10 milionů korun).

Toto selhání Enigmy nejen zdecimovalo komunitu kolem tohoto projektu, ale také zdiskreditovalo odborníky, kteří za projektem stáli.

Decentraland

Další případ selhání ICO se odehrál jen před několika dny. Decentraland je decentralizovaný virtuální svět s širokou škálou možností. Myšlenka virtuálního světa řízeného komunitou taktéž měla pozitivní odezvu veřejnosti, ovšem pak přišla velká deziluze.

ICO Decentralandu nemělo pevný čas startu, navíc lidé stojící za projektem umožnili velkým investorům (velrybám) začít přispívat dřív, takže samotné ICO trvalo jen několik málo sekund a všechny tokeny MANA si rozdělily velryby.

Výsledkem opět byla zdecimovaná komunita, která se chtěla podílet na budování virtuálního světa Decentralandu a která nezískala vůbec žádné tokeny.

Závěr

ICO zůstává velkou příležitostí pro investory, která je ale spojená s velkými riziky, a to nejen investičními. ICO jsou často doprovázeny phishingovými útoky, a proto by se do tohoto druhu investování měli pouštět jen lidé, kteří rozumí nejen investování, ale také kryptoměnám a souvisejícím rizikům.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru