DX.Echange chce obchodovat akcie přes kryptoměny. Proč?

DX.Echange chce obchodovat akcie přes kryptoměny. Proč?

Estonský startup DX.Exchange si dělá reklamu ve světě obchodním softwarem od Nasdaqu a tokenizovanými akciemi. Co z toho dává smysl?

DX.Exchange je kryptoměnová burza, která se chystá na spuštění 7. ledna. Burzovní software je založený na řešení od Nasaqu, což může být dobrá věc, pokud bude vše korektně implementováno.

Trochu zvláštní je ale možnost obchodovat akcie prostřednictvím kryptoměn, respektive ERC-20 tokenů.

Otázka je, proč by někdo, kdo chce nakupovat akcie, je nekupoval přímo, ale použil pro to jejich zástupce v podobě digitálního tokenu? Na první pohled to moc smysl nedává, protože kryptoměna v tomto případě neodstraňuje potřebu důvěřovat někomu konkrétnímu.

Broker bude muset přes třetí stranu (MPS Marketplace Securities) zajistit, že každý token bude skutečně krytý odpovídající akcií. Běžný klient nebude mít šanci si to ověřit.

Na obchodování s akciemi tu už více než 100 let máme burzy, které fungují poměrně spolehlivým způsobem a jsou regulované.

Smysl bude dávat, až akcie některé firmy budou vydané a zapsané jen v blockchainu a bude se nimi obchodovat přímo. Pak budete mít jistotu, že držíte skutečné akcie, a potřeba centrální autority zmizí.

Tokenizovat aktiva, která existují v jiné podobě, vrací do hry centrální autority, což moc smysl nedává.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru