Dny explozivních růstů kryptoměn skončily, míní Buterin

Spolutvůrce Etherea Vitalik Buterin si myslí, že skončily spekulativní růsty kryptoměn, teď je na řadě reálné nasazení a užitek.

V loňském roce rostly kryptoměny o tisíce procent, což přilákalo mnoho nových investorů. Ti ovšem letos zatím musí sledovat, jak kryptoměny klesají.

„Blockchainový prostor se dostává do bodu, kdy je na dohled strop,“ uvedl Buterin v rozhovoru pro Bloomberg. „Když si dnes promluvíte s průměrně vzdělaným člověkem, pravděpodobně už slyšel o blockhchainu alespoň jednou. V tomto prostoru už není místo pro další rychlé tisícinásobné růsty.“

Podle Buterina skončila doba, kdy cenové růsty táhl příliv nových zájemců a jejich investice. „Teď je třeba přejít od pouhého zájmu k reálnému nasazení v rámci reálné ekonomické aktivity,“ vysvětloval.

Buterinův názor však nesdílí všichni, někteří jsou přesvědčení, že další vlnu spekulativního růstu může přinést příliv institucionálních peněz. Neustále roste počet burz, custody a jiných služeb zaměřených na firmy, jejichž příchod ve velkém počtu se teprve očekává.

„Upřímně, podle mě na tom moc nezáleží,“ komentoval Buterin. „Jedna moje část by byla upřímně radši, kdyby na institucionální obchodování s kryptoměnami nedošlo dalších pět let. Jestli nakonec kryptoměny budou jen tím, co si mezi sebou prodávají a nakupují milionáři, tak co jsme dokázali?“

Buterin dlouhodobě říká, že blockchain má být především technologií, která pomůže k ekonomické prosperitě obyčejným lidem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru