Šéf inovací Banky pro mezinárodní platby Benoît Coeuré přiznal, že v oblasti plateb centrální banky usnuly na vavřínech.
Moderní blockchainové technologie, které přinesly kryptoměny, se prosazují především v soukromém sektoru. Ale jejich přínosy jsou tak zásadní, že nutí k pohybu i centrální banky.
„Teď jsou změny rychlé, hlavně protože se svět plateb v podstatě nehýbal 30 let,“ přiznal Coeuré s tím, že se inovovalo na straně centrálních bank, ale ne v retailovém sektoru.
Tlak na změny podle něj začal vznikat už s běžnými internetovými platebními službami, jako jsou Paypal, Apple Pay a Google Pay. Ty ale zatím stále využívají tradiční bankovní koleje.
„Skutečný zlom přišel s oznámením projektu Libra od Facebooku, který naprosto změnil podstatu inovací, protože ten projekt už není zaměřený jen na klientské rozhraní. Je to globální projekt, uzavřený a soběstačný, protože má v s sobě platební možnosti, uložiště peněz v peněžence a světovou síť, která zajistí transfery z místa na jiné místo, aniž by prošly přes regulované systémy centrálních bank,“ upozornil.
To jsou také důvody, proč se vlády po celém světě postavily proti Libře. Mohla by ohrozit měnovou suverenitu zemí a kvůli spojení s Facebookem panují také obavy o soukromá data uživatelů.
Centrálním bankám proto nezbývá než inovovat. „Je třeba jít vpřed s digitálními penězi, jsou součástí řešení“, zhodnotil Coeuré s tím, že každá země musí postupovat svým tempem s ohledem na lokální potřeby a specifika.
„Některé země už jsou hodně napřed, to je pravda: Čína, Švédsko nebo malé země jako Bahamy mezi ně patří. Tyto státy už začaly testovat své digitální peníze a výsledky jsou velmi zajímavé,“ dodal.
V eurozóně podle Coeurého nehrozí úplná digitalizace, protože řada lidí stále preferuje hotovost. Souběžně tak budou ještě dlouho existovat různé druhy peněz. Šéf inovací BIS nemá nic ani proti tomu, aby lidé platili kryptoměnami, pokud budou dobře seznámeni s riziky a akceptují je.
Evropská centrální banka se už také začala zabývat digitalizací eura. Jestli k němu ale dojde, zatím rozhodnuto nebylo, případný projekt by byl nastartování po studiích, které probíhají, až příští rok. Zároveň zůstává otevřené, jaké technologie by digitalizované euro použilo. Nemusí být založeno na blockchainu, třeba digitalizovaná národní měna také není, ale může.
Kde vidí Coeuré největší prostor pro soukromé digitální měny, jsou mezinárodní platby. Protože ty jsou stále velmi neefektivní a kryptoměny můžou v této oblasti přinést významná zlepšení.