Guvernér čínské národní banky Yi Gang prozradil, že testování digitalizované čínské národní měny probíhá podle očekávání.
Digitalizace národních měn inspirovaná kryptoměnami je velkým tématem pro mnoho centrálních bank, zabývá se jím i Evropská centrální banka. Takové měny (CBDC) představují přímý závazek centrální banky vůči uživatelům.
Nejdál je v tomto ohledu Čína, která svůj digitalizovaný jüan už testuje. Guvernér tamní centrální banky Yi Gand uvedl, že v rámci pilotních projektů protekly už více než dvě miliardy jüanů v digitalizované formě, tedy zhruba sedm miliard korun. A to bez větších problémů, projekt naplňuje očekávání.
Digitalizovanou měnu dostávají komerční banky a technologické společnosti ji distribuují občanům. V některých případech jsou pořádány loterie a výherci dostanou menší obnos digitálních jüanů na útratu.
Guvernér Yi ovšem dodal, že pro masové nasazení digitalizované národní měny je třeba připravit novou legislativu. A i tak nevidí úplnou digitalizaci peněz jako reálnou v dohledné době, podle něj budou spolu existovat digitální peníze a klasická hotovost ještě hodně dlouho.
Další výhodou, o které se nepíše, je možnost uskutečňovat mezinárodní obchod v anonymním režimu. Digitální jüan osvobodí nezávislé státy světa od amerických sankcí a jeho uplatnění v mezinárodním obchodu bude znamenat konec hegemonie USA.
V anonymním režimu? To si nemyslím, že bude možné.