Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová naznačila, jak by mohlo vypadat digitalizované euro, pokud bude zavedeno.
Kryptoměny mají velmi zvláštní postavení, protože vznikly jako iniciativa obyčejných lidí a počítačových nadšenců, přičemž jejich technologie během let natolik přesvědčila, že dnes už výrazně tlačí na svět tradičních financí.
Kryptoměny můžou fungovat bez centrálního správce, a přesto být velmi bezpečné a levné na převody, přičemž neznají hranice. Soukromé firmy je proto čím dál více integrují do platebních systémů, čímž vytváří tlak na státy a jejich tradiční měny.
Blockchainovými technologiemi, na nichž kryptoměny stojí, se proto zabývají už i centrální banky v desítkách zemích světa. Hlavní myšlenkou je tuto technologii využít pro digitalizaci národních měn. Dělá to i Evropská centrální banka.
„Studujeme přínosy, rizika a provozní rizika zavedení digitálního eura,“ uvedla Lagardeová. „Digitální euro by mohlo být doplňkem, nikoliv náhradou, hotovosti. Mohlo by přinést alternativu soukromým digitálním měnám a zajistit, že suverénní peníze zůstanou jádrem evropských platebních systémů.“
Obavy z toho, že soukromé kryptoměny začnou v transakcích nahrazovat národní měny, jsou opravdu tím, co tlačí centrální banky k inovacím. Zejména Facebook a jeho projekt digitální měny libra vystrašil centrální bankéře a politiky, protože by mohl ohrozit možnosti měnových politik jednotlivých zemí.