Digitální euro by bylo konkurencí kryptoměn, říká prezidentka ECB

Prezidentka Evropské centrální banky Christine Lagardeová naznačila, jak by mohlo vypadat digitalizované euro, pokud bude zavedeno.

Kryptoměny mají velmi zvláštní postavení, protože vznikly jako iniciativa obyčejných lidí a počítačových nadšenců, přičemž jejich technologie během let natolik přesvědčila, že dnes už výrazně tlačí na svět tradičních financí.

Kryptoměny můžou fungovat bez centrálního správce, a přesto být velmi bezpečné a levné na převody, přičemž neznají hranice. Soukromé firmy je proto čím dál více integrují do platebních systémů, čímž vytváří tlak na státy a jejich tradiční měny.

Blockchainovými technologiemi, na nichž kryptoměny stojí, se proto zabývají už i centrální banky v desítkách zemích světa. Hlavní myšlenkou je tuto technologii využít pro digitalizaci národních měn. Dělá to i Evropská centrální banka.

„Studujeme přínosy, rizika a provozní rizika zavedení digitálního eura,“ uvedla Lagardeová. „Digitální euro by mohlo být doplňkem, nikoliv náhradou, hotovosti. Mohlo by přinést alternativu soukromým digitálním měnám a zajistit, že suverénní peníze zůstanou jádrem evropských platebních systémů.“

Obavy z toho, že soukromé kryptoměny začnou v transakcích nahrazovat národní měny, jsou opravdu tím, co tlačí centrální banky k inovacím. Zejména Facebook a jeho projekt digitální měny libra vystrašil centrální bankéře a politiky, protože by mohl ohrozit možnosti měnových politik jednotlivých zemí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru