Decentralizované finance (DeFi) vadnou, byla to je bublina?

Klíčové ukazatele DeFi naznačují, že v této kryptoměnové oblasti dochází k výraznému ochlazení.

DeFi zažily letos velký boom, ale objektivně je třeba říct, že byl způsoben téměř výhradně spekulacemi. Decentralizované finance založené na kryptoměnách stavěly na tom, že tokeny daných projektů dokázaly raketově růst.

Neobjevily se prakticky žádné DeFi aplikace, které by přinášely jednoznačné výhody uživatelům nebo něco nového. Naopak, například poplatky za decentralizovanou směnu kryptoměn jsou často vyšší než na centralizovaných burzách.

Ovšem vrstvení různých finančních operací s příslibem vysokých úroků díky participaci v systému přinesly některým projektům velké peníze. Po raketových růstech ale také často následovaly obdobně rychlé pády.

Řada DeFi projektů pak padla kvůli děravým protokolům, jejichž mezery byly zneužity a peníze odsáty ze systému.

Proto asi není divu, že objemy transakci proudící přes DeFi aplikace mají sestupnou tendenci. V posledním týdnu prošly přes DeFi tři miliardy dolarů, což je téměř jen třetina ve srovnání s prvním zářijovým týdnem, kdy to bylo miliard devět.

Dochází také ke stagnaci aktiv, které jsou uzamčené v DeFi aplikacích, zatímco během září se jejich objem zdvojnásobil, v říjnu zůstal zhruba stejný na 11 miliardách dolarů.

Dokud DeFi nepřinesou něco skutečně přínosného pro obyčejného uživatele, bude se jejich život i nadále odvíjet jen v divokých spekulacích.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru