Kryptoměny zaměřené na soukromí vaše soukromí neochrání, tvrdí Chainalysis

Společnost Chainalysis začala nabízet sledování transakcích v sítích Zcash a Dash, přičemž dodává, že to nejsou anonymní kryptoměny.

Většina kryptoměn je takzvaně pseudonymních. To znamená, že na první pohled nelze zjistit, kdo jakou transakci uskutečnil, ale protože jsou všechny transakce veřejné, často lze pomocí pokročilých metod vystopovat, kdo za nimi stojí.

Jsou ale kryptoměny jako monero, zcash nebo dash, které se snaží svým uživatelům zajistit úplnou anonymitu. Jednotlivé transakce maskují různými metodami tak, aby se toky peněz nedaly vystopovat. Tím má být znemožněno zjistit identitu jejich aktérů.

Podle Chainalysis je to ale jen chybná teorie. Tato společnost nyní do své služby KYT (know your transaction) zařadila Zcash a Dash s tím, že ve většině případů dokáže sledovat jejich transakce.

Označení „privacy coin“ (token zaměřený na soukromí uživatelů) označila u Dashe dokonce za nevhodný název. U Zcash prý dokáže stopovat 99 % transakcí.

Kryptoměny stvořené pro anonymní transakce to mají čím dál těžší, a to nejen kvůli tomu, že nejsou stoprocentně anonymní. Brojí totiž proti nim regulační úřady a tlačí na kryptoměnové burzy, aby je vyřadily ze svých nabídek.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru