Coinbase: Koupili jsme zkompromitovanou firmu, protože nám unikala data klientů

Americká kryptoměnová burza Coinbase se dopustila několika neuvěřitelných kroků, které pobouřily její klienty.

Když Coinbase oznámila, že koupila společnost Neutrino, jež se zabývá analýzou blockchainu, zpočátku to vyvolalo neutrální až lehce pozitivní reakce.

Jenomže pak veřejnost zjistila, že klíčoví lidé z Neutrina byli spojení s nechvalně proslulým Hacking Teamem, jenž vyvíjel softwarová řešení pro sledování lidí a prodával je údajně i vládám zemí s autoritářskými režimy.

Krypto komunita je na takové zprávy zvlášť háklivá, a proto na internetu vznikla silná kampaň proti Coinbase vyzývající její klienty ke smazání účtů. Burza určitý čas vůbec nereagovala, ale pak přišla s neuvěřitelným vysvětlením.

Řekla totiž, že doposud jí analytické nástroje poskytovala externí firma, která prodávala klientská data třetím stranám, a proto Coinbase koupila Neutrino, aby vše mohla řešit vlastními silami a měla věci pod vlastní kontrolou.

To vyvolalo další vlnu pobouření a otázky, jaká osobní data klientů Coinbase byla prodávána a komu.

Burza se pod tlakem veřejného mínění následně dala na ústup a oznámila, že lidé z Neutrina, kteří měli vazby na Hacking Team, musí společnost opustit.

Zatím posledním krokem v této kauze je vyjádření společnosti Elliptic, která Coinbase poskytuje analytické nástroje. Její ředitel se ostře ohradil proti tvrzení, že by jeho firma prodávala osobní data klientů burzy třetím stranám.

Dodal, že analytické nástroje využívají anonymní data z burzy pro analýzu a odhalování nelegálních finančních aktivit, jako je praní špinavých peněz, přičemž tyto analýzy používají státní orgány. K žádným jiným stranám se žádná data z burzy prostřednictvím Elliptic nedostala.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru