Čína spustila uzavřený test své národní kryptoměny, funguje i offline

Jako jedna z prvních zemí na světě vydá Čína svojí národní měnu v digitální verzi, stane se tak zřejmě velmi brzy.

O centrálními bankami vydaných digitálních měnách (CBDC) se hovoří už několik let, diskuzi nastartovaly kryptoměny, které ukázaly revoluční technologii. Minimálně poslední dva roky se také ví o tom, že digitalizovaný juan připravuje centrální banka Číny.

Ve veřejném prostoru však nad informacemi na toto téma převažují spekulace, a tak se Čínská centrální banka rozhodla některá fakta vyjasnit.

Prozradila, že testy s digitalizovaným juanem už probíhají v uzavřeném režimu ve městech Senzhen, Suzhou, Xiongan a Chengdu. Široká veřejnost tedy zatím národní kryptoměnu používat nemůže.

V budoucnu má její emise fungovat tak, že komerční banky budou muset u centrální banky složit rezervu ve stoprocentní výši za každý digitalizovaný juan, od komerčních bank se pak dostane k lidem. V mobilních peněženkách ho ale budou moct mít i lidé bez bankovního účtu.

Technické detaily digitalizované národní měny nejsou známé, ale centrální banka prozradila jednu zajímavost, a to že bude fungovat i offline. Mobilní zařízení s peněženkami s digitalizovaným juanem budou moct mezi sebou platit i v případě, že nebudou mít připojení k internetu.

To je rozdíl od běžných kryptoměn, jejichž transakce jsou vždy potvrzovány jejich sítí, což vyžaduje připojení k internetu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru