Chainalysis: 3,7 % velkých krypto peněženek vlastní zločinci

Analytická společnost Chainalysis zveřejnila svůj průzkum mezi kryptoměnovými velrybami.

Ve světě kryptoměn existuje nespočet různých podvodů. A protože jsou kryptoměnové transakce nevratné, podvodníci jsou často úspěšní a neustále se objevují nové a nové podvody.

Díky transparentnosti blockchainů je však možné ve většině případů sledovat, jak se kradené tokeny pohybují mezi různými peněženkami.

Sleduje to mimo jiné společnost Chainalysis, která pro tento účel definovala jako kriminální velrybu takovou peněženku, která drží kryptoměny v hodnotě alespoň milionu dolarů, přičemž minimálně 10 procent tokenů pochází z adres, které jsou spojené s podvody.

Podle těchto měřítek Chainalysis spočítala, že mezi krypto velrybami patří 4068 peněženek zločincům, kteří v nich dohromady drží přes 25 miliard dolarů. Podíl těchto kriminálních peněženek činí 3,7 procenta ze všech, které drží alespoň milion dolarů.

Co se týče všech transakcí se špinavými kryptoměnami pocházejících z nelegální činnosti, měly v roce 2021 celkovou hodnotu 14 miliard dolarů, což je téměř dvojnásobek oproti předchozímu roku (7,8 miliardy).

90 procent všech krypto podvodů měly v loňském roce na svědomí tak zvané rug pully, tedy případy, kdy provozovatel platformy z ní vybere všechny peníze a zmizí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru