CFTC varuje před pump-and-dump schématy na kryptoměnách

Americký finanční regulátor Commodity Futures Trading Commission (CFTC) upozornil, že se na kryptoměnách rozmáhají podvody typu pump-and-dump.

CFTC připomněla, že pump-and-dump není novým jevem. Je dlouho znám z obchodování tak zvaných penny stocks, což jsou akcie malých firem s nízkou cenou a nízkou likviditou. U takových podkladových aktiv je relativně snadné manipulovat s cenou.

A právě na to se zaměřují skupiny provozující pump-and-dump. Vyberou si levnou a málo likvidní kryptoměnu, nakoupí ji a pak vyburcují větší skupinu lidí k nákupu, čímž vyženou cenu nahoru. Organizátoři pak rychle kryptoměnu prodají se ziskem díky poptávce veřejnosti, té pak ale zůstane kryptoměna, jejíž cena se rychle propadne na původní úroveň.

Na internetu se organizuje mnoho takových skupin, a proto CFTC doporučila vyhýbat se tipům na nákupy kryptoměn ze sociálních sítí. Některé skupiny pump-and-dump se ani netají tím, že jejich cílem je uměle napumpovat cenu určité kryptoměny a pak ji prodat, ovšem řadoví investoři přizvaní do takových skupin většinou poslouží jen jako kupující pro organizátory podvodu, kteří nakoupili ještě před oznámením a pumpováním ceny nahoru.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru