Česko bude mít speciální registr podnikatelů s kryptoměnami

Česká republika zřejmě zavede relativně přísnou kontrolu podnikatelů, kteří mají co dočinění s kryptoměnami. Bude přísnější, než žádá Evropská unie.

Hospodářské noviny informovaly o připravované změně pravidel pro nakládání s kryptoměnami na straně podnikatelů. Změna vychází z evropské směrnice, ale jde ještě dál.

Základním prvkem návrhu zákona je speciální registr vedený živnostenským úřadem, do kterého se budou muset zapsat podnikatelé, kteří přicházejí do styku s kryptoměnami. Přístup do registru bude mít Finanční analytický úřad, a to z důvodu boje proti praní špinavých peněz. Subjekty, které registrační povinnost nesplní, budou čelit pokutě až 500 tisíc korun.

Zatímco Evropské unii by stačil registr podnikatelských subjektů, které umožňují směnu kryptoměn za fiat peníze, tedy burz a směnáren, podle českého návrhu se budou muset registrovat všichni, kdo s kryptoměnami přicházejí do styku při svém podnikání, tedy například i obchodníci, kteří jen přijímají platby za zboží či služby v kryptoměnách na vlastní účet. Pokud kryptoměnové platby zprostředkuje třetí strana, obchodník se povinnosti registrace vyhne.

Všechny povinné osoby pak budou muset dodržovat pravidla boje proti praní špinavých peněz, především tedy ověřovat totožnost svých klientů, se kterými dochází k transakcím s kryptoměnami.

Návrh zákona musí nejprve projednat vláda, následně by měl projít schvalovacím procesem v parlamentu.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru