Centrální banky Švýcarska a Francie vyzkoušeli wCBDC

Kryptoměnami inspirované digitální měny si v transakcích vyměnily dvě evropské centrální banky.

Digitalizací národních měn formou CBDC (Central Bank Digital Currency) se zabývají desítky centrálních bank po celém světě. Velký experiment nedávno proběhl mezi Francií a Švýcarskem.

Centrální banka Francie vydala digitalizované euro a Švýcarská centrální banka digitalizovaný frank. Obě ve formě wCBDC, což je něco jako firemní CBDC, jinými slovy digitalizovaná národní měna určená pro použití finančními institucemi, a nikoliv spotřebiteli.

Projekt nese jméno Jura podle pohoří, které se nachází na hranici mezi oběma zeměmi. Infrastrukturu pro digitální měny dodaly firmy jako Accentrue, Credit Suisse, Natixis, R3, SIX Digital Exchange a UBS, přičemž postavena byla na blockchainu Corda od R3.

Tento test s wCBDC podle centrálních bank ukázal, že s využitím blockchainových technologií je možné bezpečně a rychle – prakticky v reálném čase – vyrovnávat mezinárodní platby.

Spolupráce mezi centrálními bankami a soukromým sektorem osvětlila potenciál tokenizace a využití blockchainu pro vyrovnání přeshraničních plateb.

Francouzská a Švýcarská centrální banka ale zatím nerozhodly, jestli budou dál prozkoumávat možnosti CBDC, případně jestli je uvedou v reálný život.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru