Centrální banky Kanady a Singapuru provedly převody peněz s pomocí blockchainu

Že blockchainové technologie nejsou jen bublinou, dokazují nejnovější aktivity centrálních bank.

Bank of Canada a Monetary Authority of Singapore oznámily, že uskutečnily historicky první převody peněz mezi centrálními bankami s využitím blockchainu a digitálních měn vydanými centrálními bankami.

Jinými slovy tyto centrální banky při převodech mezi sebou použily kryptoměny, které samy vydaly, jsou to tak zvané CBDC (Cenral Banks Digital Currency). Ve svém prohlášení připomněly, že současný systém mezinárodních převodů je pomalý a nákladný, navíc existuje riziko spojené s důvěrou v protistranu, likvidita není řízena efektivně a vyrovnání plateb je komplikované.

Kanadská a singapurská centrální banka spojily při převodu své vlastní domácí experimentální blockchainové platformy Project Jasper a Project Ubin založené na blockhainu Corda, respektive Quorum.

Obě banky považují testovací převod za úspěch a vybízejí ostatní centrální banky ke spolupráci na rozvoji těchto technologií, ve kterých vidí budoucnost mezinárodních plateb. V širším kontextu by podle nich měly spolupracovat i komerční finanční instituce a fintechové firmy.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru