USA o digitálním dolaru zatím nerozhodly, ale vidí jeho přínosy

Americká centrální banka (Fed) vydala zprávu o digitálních měnách vydaných centrálními bankami (CBDC), ale k žádným definitivním závěrům zatím nedospěla.

Digitalizace národních měn pomocí blockchainových technologií je trendem několika posledních let, zajímají se či dokonce s ní experimentují desítky centrálních bank po celém světě. Například v Číně už od loňska probíhá pilotní provoz, zatímco Francie a Švýcarsko uskutečnily mezi sebou testovací transakce.

Spojené státy americké doposud žádné plány na digitální dolar neměly, ale centrální banka se o tento trend také zajímá. Ve své nejnovější zprávě přišla s podobnými závěry jako Evropská centrální banka na téma digitálního eura.

Fed stejně jako jeho evropský protějšek zatím nedospěl k jasnému závěru, zda digitalizovanou měnu vydat či nevydat. Za důležité aspekty potenciálního digitálního dolaru považuje vyváženost mezi zachováním soukromí a transparencí pro boj s kriminální činností. Pro své další rozhodování žádá o vstupy odbornou veřejnost.

Pokud by Fed měl digitální dolar vydat, má za to, že by ve své roli centrální banky neměl přicházet do přímé interakce se spotřebiteli, jako zprostředkovatel by stejně jako doposud měly působit komerční banky.

Kromě domácích přínosů pro snadnější a efektivnější transakce vidí americká centrální banka v digitálním dolaru také potenciální nástroj pro udržení USD v roli dominantní mezinárodní měny. Ve světle implementace CBDC v ostatních zemích by mu to pomohlo udržet si konkurenceschopnost.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru