Po aktivaci takzvaného Alonzo upgradu se kryptoměnová síť Cardano zařadila mezi ty, ve kterých fungují smart kontrakty.
Cardano je podle tržní kapitalizace třetí největší kryptoměnová síť na světě a doposud ji na nejbližšího rivala Ethereum scházela funkčnost chytrých kontraktů. Chytré kontrakty jsou programy běžící v blockchainu, a tato funkcionalita je dnes velmi poptávaná zejména v oblasti decentralizovaných financí.
Teď už je ale vše jinak, Cardano nasadilo upravený kód, který umožňuje nasazení chytrých kontraktů připravených v programovacím jazyce Plutus. Na rozdíl třeba od Binance Smart Chainu se tedy Cardano vydalo vlastní cestou a neimplementovalo Ethereum Virtual Machine.
Ekosystém Cardana se tak otevřel novým aplikacím, a teď bude na tvůrcích, aby připravili programy atraktivní pro co nejvíce lidí. Vzhledem k současným trendům se dá očekávat, že se hlavní pozornost tvůrců soustředí na aplikace v oblasti NFT a decentralizovaných financí. Ty teď totiž zažívají největší růst napříč všemi blockchainovými projekty.
V rámci testování chytrých kontraktů v Cardanu někteří poukazovali na nízkou výkonnost, kdy podle nich bylo možné zpracovat jen jednu transakci v každém bloku. Vývjoáři Cardana ale vysvětlili, že ve skutečnosti je možné provést stovky transakcí v jednom bloku, ale že to vyžaduje jiný programovací přístup, než na co jsou někteří zvyklí z jiných blockchainů.