Cardano spustilo chytré kontrakty

Po aktivaci takzvaného Alonzo upgradu se kryptoměnová síť Cardano zařadila mezi ty, ve kterých fungují smart kontrakty.

Cardano je podle tržní kapitalizace třetí největší kryptoměnová síť na světě a doposud ji na nejbližšího rivala Ethereum scházela funkčnost chytrých kontraktů. Chytré kontrakty jsou programy běžící v blockchainu, a tato funkcionalita je dnes velmi poptávaná zejména v oblasti decentralizovaných financí.

Teď už je ale vše jinak, Cardano nasadilo upravený kód, který umožňuje nasazení chytrých kontraktů připravených v programovacím jazyce Plutus. Na rozdíl třeba od Binance Smart Chainu se tedy Cardano vydalo vlastní cestou a neimplementovalo Ethereum Virtual Machine.

Ekosystém Cardana se tak otevřel novým aplikacím, a teď bude na tvůrcích, aby připravili programy atraktivní pro co nejvíce lidí. Vzhledem k současným trendům se dá očekávat, že se hlavní pozornost tvůrců soustředí na aplikace v oblasti NFT a decentralizovaných financí. Ty teď totiž zažívají největší růst napříč všemi blockchainovými projekty.

V rámci testování chytrých kontraktů v Cardanu někteří poukazovali na nízkou výkonnost, kdy podle nich bylo možné zpracovat jen jednu transakci v každém bloku. Vývjoáři Cardana ale vysvětlili, že ve skutečnosti je možné provést stovky transakcí v jednom bloku, ale že to vyžaduje jiný programovací přístup, než na co jsou někteří zvyklí z jiných blockchainů.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru