Bitconnect je u soudu v USA, ale zakladatel je na útěku

Jeden z hlavních propagátorů podvodu Bitconnect přiznal u soudu vinu a čeká ho trest. Ale ne všichni se zodpovídají.

Bitconnect byl jeden z největších kryptoměnových podvodů v historii, odhaduje se, že lidé v něm přišli o dvě miliardy dolarů, tedy o více než 40 miliard korun.

Bylo to obyčejné Ponziho schéma, které se schovávalo za kryptoměnovou platformu s vlastním tokenem BCC, který neměl žádný reálný užitek, pouze sloužil k budování pyramidy, která se musel zhroutit.

Bitconnect se zhroutil v roce 2018 a od té doby se tisíce jeho obětí snaží domoct spravedlnosti. Americká justice v tomto ohledu koná, konkrétně americké ministerstvo spravedlnosti žalovalo Glenna Arcara, jenž byl jedním z hlavních propagátorů tohoto podvodu, což mu vyneslo 24 milionů dolarů. Arcaro přiznal u soudu vinu a všechny peníze bude muset vrátit.

Včera padlo obvinění také ze strany regulačního úřadu SEC, který obvinil kromě Arcara ještě další tři lidi z podvodu s cennými papíry.

Zakladatel Bitconnectu Satish Kumbhani je mezi obviněnými, ale v současnosti není známo, kde se zdržuje.

Zatímco jsou strůjci Bitconnect podvodu stíháni, na internetu jsou tisíce podvodů stejného typu a nové vznikají každý den. Například Etherconnect se dokonce hrdě hlásí k odkazu Bitconnectu a vesele vybírá peníze od lidí. Je proto třeba velké obezřetnosti a zdravé skepse.

Jakmile někdo slibuje pravidelné a jisté zhodnocení investice do jakékoliv kryptoměny, je to velmi varovný signál, protože nikdo nemůže s jistotou předpovídat budoucí vývoj cen, a tudíž ani garantovat zisky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru