Bitcoinu Cash se zatím daří. Ale jak dlouho vydrží?

2

Jedna z největších změn v historii bitcoinu nastala 1. srpna 2017, kdy se od něj odštěpil bitcoin cash.

Bitcoin Cash je vyústěním dlouhodobých sporů o další vývoj bitcoinu. Ten ve své současné formě naráží na určité kapacitní stropy, potvrzení transakcí trvá delší a delší dobu, zatímco poplatky také rostou.

V nedávné historii se objevilo relativně mnoho návrhů, jak situaci řešit, ale ani jeden si nezískal potřebnou podporu, aby došlo k jeho realizaci. Potřebnou podporu nezískal ani návrh na zvětšení bloků na 8MB, přesto došlo k jeho realizaci formou bitcoin cash.

Bitcoin Cash je novou kryptoměnou, která vznikla odštěpením od bitcoinu, a jeho hlavním rysem jsou právě 8MB bloky pro zápis. Historii mají obě měny společnou, ale od vzniku bitcoin cash si každá měna tvoří svou vlastní.

Poněkud kontroverzní je skutečnost, že každý, kdo před 1. srpnem vlastnil bitcoiny, má nárok na ekvivalentní počet bitcoinů cash. Nová měna zahájila na burzách výrazným růstem, některé burzy dokonce vykazovaly hodnotu přes tisíc dolarů, aby pak došlo ke korekci na současných 440 dolarů.

Součet hodnot bitcoinu a bitcoinu cash pak přesahuje 3000 dolarů, což je hodnota, které samotný bitcoin nikdy nedosáhl. Někteří analytici proto varují před bublinou, protože se domnívají, že hlavní podporu má stále bitcoin, a že se proto jeho držitelé budou relativně rychle zbavovat bitcoinu cash, což by hnalo jeho cenu dolů. Většina velkých burz ho nepodporuje.