Změňte kód Bitcoinu, vyzývají zakladatel Ripplu a Greenpeace

Spoluzakladatel společnosti Ripple Chris Larsen, Greenpeace a další entity se spojili v kampani za snížení energetických nároků kryptoměnové sítě Bitcoin.

Síť Bitcoin se dlouhodobě rozrůstá, její výpočetní výkon roste, a spolu s tím i spotřeba elektrické energie. Ta se už přibližně vyrovná spotřebě celého Švédska, zatímco nedávno vyrovnala “jen” Českou republiku.

V boji s globálním oteplováním mnozí vidí spotřebu Bitcoinu jako naprosto zbytečnou, protože existují i jiné principy fungování kryptoměn, které jsou energeticky mnohem méně náročné.

Uvědomili si to například tvůrci druhé největší kryptoměny, kteří se rozhodli Ethereum převést na metodu proof of stake. Bitcoinová komunita však podobnou změnu stále odmítá.

Larsen říká, že bitcoiny vlastní a přeje si dlouhodobý úspěch této kryptoměny, proto volá po změnách. Spolu s Greenpeace a dalšími environmentálními organizacemi proto spustil reklamní kampaň, která apeluje na bitcoinovou komunitu, aby změnila kód sítě.

Kampaň nese název “Změňte kód, ne klima”. Larsen věří, že vzhledem k velkému zapojení institucionálních investorů do Bitcoinu je teď šance na změny podstatně větší než v minulosti.

Zároveň si uvědomuje, že těžaři Bitcoinu jsou finančně motivováni držet se současného konceptu fungování sítě, protože jim ročně vynáší miliardy dolarů a hodně peněz investovali do těžařského vybavení.

Věří však, že se může podařit sestavit plán na změnu kódu Bitcoinu, který bude motivovat i těžaře, aby s ním souhlasili.

Larsen dodává, že podle něj je dlouhodobý úspěch Bitcoinu neudržitelný, pokud se sít nezmění tak, aby byla k životnímu prostředí přívětivější.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru