Zákaz Bitcoinu v EU v konečném návrhu nařízení nezůstal

Kryptoměny si můžou oddechnout, alespoň prozatím, protože důraz na jejich udržitelnost z hlediska životního prostředí EU odložila.

V nařízení MiCA (Markets in Crypto Assets), jež je součástí širšího legislativního balíčku týkajícího se kryptoměn v Evropské unii, ještě včera byla pasáž, která v podstatě znamenala konec těžených kryptoměn.

V ohrožení byl zejména Bitcoin, protože ten používá koncept proof of work a nemíní se ho vzdát. Pokud by nařízení MiCA prošlo v původním znění, Bitcoin by se v EU stal v podstatě nelegální kryptoměnou.

Hospodářský a měnový výbor však odmítl zařadit zmíněnou pasáž o těžených kryptoměnách do MiCA a návrh postoupil k dalšímu hlasování v Evropské komisi bez ní.

Výbor místo toho rozhodl o tom, že udržitelnost kryptoměn bude řešena prostřednictvím Taxonomie pro udržitelné aktivity.

MiCA řeší také například tržní manipulace, prevenci praní špinavých peněz prostřednictvím kryptoměn či financování nelegálních aktivit.

Až všechna nařízení kryptoměnového balíčku projdou hlasováním, bude mít EU kompletní rámec pro digitální aktiva, což jí poskytne výhodu například vůči Spojeným státům.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru