Winklevossové odrazují od zlata: Musk ho bude těžit na asteroidech

Argumentace bratří Winklevossů ve prospěch bitcoinu leckdy přiměje k přemýšlení, jestli ji myslí vážně.

Winklevossové jsou známí bitcoinoví miliardáři a jako takoví pochopitelně hájí a propagují svoji investici. Tentokrát však zašli do nevídaných extrémů. V rozhovoru s Davidem Portnoyem argumentovali, že je bitcoin lepší než zlato.

„Kolem této planety se vznáší v asteroidech miliardy dolarů ve zlatě a Elon (Musk) tam vzlétne a začne těžit to zlato. Proto je zlato problematické, protože jeho nabídka není omezená jako u bitcoinu,“ uvedli a potvrdili, že to myslí vážně.

V první řadě jim zřejmě uniká fakt, že těžba jakékoliv suroviny se musí vyplatit, proto například některá ložiska ropy na zemi zůstávají nedotčená, přístup k nim je tak složitý, že by náklady na těžbu převýšily výnosy z prodeje.

V tuto chvíli se dá říct, že lidstvo je hodně daleko k tomu, aby mělo takové technologie, které by znamenaly výnosnou těžbu jakýchkoliv surovin ve vesmíru. Zvláště pak zlata, které je velmi těžké.

V druhé řadě je třeba připomenout, že Bitcoin je v podstatě jen program, tedy programový kód. A ten není nezměnitelný. Při shodě dostatečného počtu účastníků sítě je možné programový kód Bitcoinu změnit a spolu s ním i množství bitcoinů. A to i za pomocí nepřátelského převzetí sítě.

Bylo by tedy mnohem levnější navýšit počet bitcoinů než těžit zlato na asteroidech. A proto je také mnohem vyšší pravděpodobnost, že se stane něco s bitcoinem, než že Musk začne hromadně tahat z vesmíru zlato na zem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru