Výpočetní výkon Bitcoinu rychle klesá, jak čínští těžaři vypínají své stroje

Zásahy čínských úřadů proti těžbě kryptoměn se citelně projevují u Bitcoinu, jehož výkon významně klesl.

Z Číny přichází čím dál více zpráv o tom, jak úřady v jednotlivých provinciích omezují či dokonce přímo zakazují těžbu kryptoměn. A to kvůli dopadům na životní prostředí.

Protože kryptoměny, které se těží, spotřebují obrovské množství elektrické energie, které je z velké míry vyráběno s využitím zdrojů, které produkují významné emise.

A jelikož zatím pořád většina výkonu sítě Bitcoin pochází z Číny, mají zásahy tamních úřadů proti těžbě citelné dopady. Podle Bitinfocharts klesl od května výpočetní výkon Bitcoinu o 46 procent, tedy téměř o polovinu. Konkrétně ze 171,4 EH/s na 91,2 EH/s.

Klesající výkon spouští mechanismy, které upravují náročnost těžby směrem dolů. Ovšem vzhledem ke klesající ceně bitcoinu i tak klesá ziskovost těžby, z letošního vrcholu 0.449 USD na TH výkonu na 0,226 USD.

Tyto změny je však možné vnímat pozitivně, protože Bitcoinu bylo dlouhodobě vyčítáno, že většinově závisí na Číně, což z pohledu decentralizace není ideální.

Řada těžařů v poslední době otevírá své podniky v USA, kde je v určitých oblastech k dispozici relativně dost elektřiny z obnovitelných zdrojů. Ovšem vzhledem k rostoucím snahám nové vlády na ochranu klimatu může být této těžařské migraci brzy konec.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru