Cena bitcoinu sice neatakuje nové rekordy, nicméně výkon počítačů zapojených do jeho sítě ano.
Bitcoin je závislý na výpočetním výkonu své sítě, protože uzly potvrzující transakce musí řešit složité výpočetní úlohy. Čím vyšší výkon, tím vyšší odměny.
Dlouhodobě se proto do Bitcoinu zapojuje čím dál víc těžařů s výkonnými počítači, což zvyšuje celkový výkon sítě. 12. února zaznamenal Bitcoin rekord při výkonu 248,1 EH/s.
S tím jde ruku v ruce také spotřeba elektrické energie. Současný výkon Bitcoinu znamená roční spotřebu na úrovni 204,5 TWh, což je zhruba stejně jako Thajsko, které má 80 milionů obyvatel.
Pro srovnání, Česká republika si ročně vystačí se zhruba 82 TWh, tedy s méně než polovinou toho, co Bitcoin.
Potvrzení jediné transakce s bitcoiny spotřebuje tolik elektřiny, co průměrná americká domácnost za 75 dní. Uhlíková stopa je pak stejná jako u 174 tisíc hodin sledování YouTube nebo u 2,3 milionu transakcí v síti Visa.
Vlády v řadě zemí jsou si tohoto problémy čím dál více vědomy, a dokonce se už v Evropě i v zámoří objevily hlasy volající po zákazu těžby kryptoměn.
Dodejme, že ne všechny kryptoměny fungují na principu těžby, takže jakékoliv omezení těžby kryptoměn by se zdaleka nedotklo všech digitálních tokenů.