Výkon sítě Bitcoin dosahuje nových rekordů, stejně tak spotřeba elektřiny

Do těžení bitcoinu se zapojují další a další stroje, což znamená nárůst všech parametrů a ukazatelů.

Nedávné nízké ceny bitcoin kolem šesti tisíc dolarů znamenaly pro většinu těžařů ztrátové podnikání. Zlomový bod je podle statistik v současnosti cena kolem osmi tisíc dolarů, od této cenové úrovně se většině těžařů vyplatí těžit. Takže současných 10 tisíc dolarů za bitcoin je z tohoto pohledu příznivých.

Ale čísla se neustále mění, protože přibývá nových těžařů, roste výpočetní výkon sítě, což vyvolává automatický nárůst výpočetní náročnosti těžení nových bloků. Minulý týden dosáhl celkový výkon sítě Bitcoin rekordních 85 exahashů za sekundu (EH/s).

Jedná se o 60% nárůst od letošního června, což s sebou přineslo zvýšení výpočetní náročnosti potvrzování nových bloků o stejné číslo.

A zde se ukazuje hlavní a zásadní nedostatek Bitcoinu. Jeho síť je nastavena tak, aby se obtížnost těžení automaticky přizpůsobovala výkonu sítě. To znamená, že i kdyby se do těžení zapojily všechny počítače světa, síť bude pořád stejně pomalá, potvrzování transakcí bude trvat minuty až hodiny.

A to vše s sebou navíc nese jeden obrovský negativní dopad, a to je nárůst spotřeby elektrické energie. Bitcoin na svůj provoz spotřebuje už víc než celá Česká republika, a zjevně to bude jen horší. To je z pohledu životního prostředí a udržitelného rozvoje neudržitelný problém.

1 názor na “Výkon sítě Bitcoin dosahuje nových rekordů, stejně tak spotřeba elektřiny”

  1. Tezari i spekulanti nesou cejch osob bezohlednych k prirode touzici vyhradne po zisku bez ohledu na skody na nasi planete.

    Zbytecne niceni jiz tak zniceneho zivotniho prostredi. 80% tezby bitcoinu probiha z dotovane elektriny cinskych uhelnych elwktraren.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru