Sdružení Futures Industry Association (FIA) poslalo dopis regulačnímu úřadu CFTC, ve kterém zpochybňuje zařazení bitcoinových futures mezi ostatní finanční deriváty.
Futures kontrakty odvozené od bitcoinu se na amerických burzách začnou obchodovat už letos, jako první je nabídne CBOE už 10. prosince, její konkurent CME ji bude následovat o týden později.
Ovšem vzhledem k tomu, že je bitcoin stejně jako ostatní kryptoměny velmi volatilní, vyvolal tento krok obavy velkých bank a brokerů sdružených v rámci FIA, které fungují jako clearingové instituce. Mají zato, že spuštění bitcoinových futures není dostatečné promyšlené už proto, že si burzy tento produkt certifikovaly samy.
„Důkladnější a promyšlenější proces by býval umožnil robustní veřejnou diskuzi mezi clearingovými firmami, burzami a clearingovými domy, aby byly určeny správné požadavky na margin, obchodní limity, zátěžové testy, související záruky na ochranu kapitálu a další procedury pro případ velký cenových pohybů. Současná volatilita na těchto trzích podtrhla důležitost natavení těchto hranic a procesů pořádně a konzervativně,“ uvedla FIA ve svém dopise regulátorovi.
Stejně jako šéf Ineractive Brokers, který před bitcoinovými futures varoval, se FIA domnívá, že by tento nový produkt měl fungovat separátně od tradičních derivátů, aby nehrozil celý sektor. „Mělo dojít k veřejné diskuzi o tom, zda by nebyl vhodný samostatný záruční fond pro tento produkt, nebo zda by burzy neměly vložit dodatečný kapitál před clearingový záruční fond,“ uvedla asociace.
Bitcoin je velmi volatilní zejména v posledních dnech, kdy se jeho hodnota mění řádově v desítkách procent každých 24 hodin. A právě tyto skoky můžou způsobit destabilizaci při obchodování s futures, protože celý sektor je postavený na mnohem menší pohyby. Futures Industry Association má tedy strach, že to odnesou její členové coby clearingové instituce.
FIA sdružuje 64 finančních institucí, mezi nimi velké banky, jako například Banc of America, BNP Paribas, Morgan Stanley, Goldman Sachs či UBS.