Stát New York se možná stane prvním v USA, který zakáže těžbu kryptoměn z ekologických důvodů.
Potvrzování kryptoměnových transakcí pomocí tak zvaného konceptu proof of work, jenž spoléhá na řešení složitých výpočetních úloh, je zastaralé, pomalé a neefektivní. Bitcoin se ho přesto pořád drží a neplánuje žádnou změnu, na rozdíl třeba od Etherea.
Bitcoin je proto čím dál častějším terčem studií, které poukazují na jeho obrovskou energetickou náročnost, a z toho vyplývající emise. Množství elektrické energie spotřebované na provoz Bitcoinu je větší než spotřeba celé České republiky.
Ve státě New York proto vznikl návrh zákona, který zakazuje těžbu kryptoměn na tři roky. Důvodem je rozpor těžby s energetickými cíli státu, jenž chce do roku 2030 pokrývat spotřebu energií ze 70 procent z obnovitelných zdrojů a do roku 2040 dosáhnout nulových čistých emisí.
Autoři návrhu zákona připomínají, že jediná transakce v síti Bitcoin spotřebuje stejné množství elektrické energie, jako jedna americká domácnost za celý měsíc.
Návrh zákona přichází z Demokratické strany, která má v obou komorách newyorského parlamentu většinu, takže jeho schválení není nereálné.
Důraz na ochranu klimatu a snižování emisí klade i federální vláda v čele s novým prezidentem Joem Bidenem, takže je možné, že tento newyorský návrh zákona o zákazu těžby kryptoměn je jen první vlaštovkou.
Obrovskými emisemi těžby Bitcoinu se začaly zabývat už i úřady v Číně, kde probíhá většina těžby této největší kryptoměny.