USA si posvítí na Salvador kvůli Bitcoinu, prezident Bukele se proto zlobí

V americkém Kongresu vznikl návrh zákona, který může znamenat změnu vztahů se Salvadorem kvůli tomu, že jako oficiální měnu uznává bitcoin.

Bitcoin je vedle amerického dolaru oficiální měnou Salvadoru od loňského podzimu. A to i když před tímto krokem varovaly různé nadnárodní organizace v čele s Mezinárodním měnovým fondem.

Existují obavy, nejenže by prudce volatilní bitcoin mohl destabilizovat salvadorskou ekonomiku, ale také že může být v zemi snadněji používán k praní špinavých peněz.

V USA považují rizika spojená se statusem bitcoinu v Salvadoru za natolik závažná, že senátní Komise pro zahraniční vztahy připravila návrh zákona, který má přehodnotit a ošetřit rizika ve vztahu k Salvadoru a jeho přijetí bitcoinu do role oficiální měny.

Zákon teď čeká běžný schvalovací proces, takže zatím není jisté, jestli bude schválen a vejde v platnost.

Salvadorský prezident Nayib Bukele, jenž je hlavním postavou za přijetím bitcoinu ve své zemi, reagoval na americké kroky naštvaně.

Uvedl, že ani v nejdivočejších snech nečekal, že by se americká vláda bála toho, co jeho země dělá. “Americká vláda nezastává svobodu, a to je prokázaný fakt. Takže my se za svobodu postavíme,” dodal.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru