Dvě největší kryptoměny se potýkají se svými kapacitními limity, které nestačí zvládat současný zájem.
Rostoucí ceny kryptoměn přinášejí rostoucí zájem veřejnosti o jejich používání. Dvě největší kryptoměnové sítě – Bitcoin a Ethereum – však stojí na metodě potvrzování transakcí „proof of work“, která je pomalá a drahá.
To se projevuje růstem poplatků za transakce, které nabývají absurdních rozměrů. Dosavadní letošní vrchol nastal 23. února, kdy jedna transakce v Ethereu stála průměrně 38,21 USD a v Bitcoinu 31,48 USD. Tedy zhruba 800 Kč a 650 Kč.
A to nezávisle na částce. Takže pokud byste například chtěli poslat někomu jeden dolar, stejně byste na poplatcích zaplatili 38 nebo 31 dolarů v závislosti na síti (Ethereum nebo Bitcoin).
Od uvedeného vrcholu průměrná výše poplatků klesla na 20 USD v Bitcoinu a 13 USD v Etheru, což jsou pořád velmi vysoké hodnoty.
Pokud budou kryptoměny pokračovat v růstu, s dalším náporem uživatelů výše poplatků poroste u tohoto typu kryptoměn dál a dál. To je problém zejména v Ethereu, kde běží velké množství decentralizovaných aplikací, jež se stávají nepoužitelnými právě kvůli astronomickým poplatkům.
Je paradoxem, že dvě největší kryptoměny na světě jsou tak neefektivní a podstatně efektivnější konkurence se netěší tak velké oblibě. Zjevně pořád převládají spekulace, kdy je hlavním cílem honba za ziskem prostřednictvím zhodnocení investic do jednotlivých tokenů.
Pokud by poptávku po kryptoměnách dominantě tvořila poptávka daná jejich používáním v reálných aplikacích, Bitcoin a Ethereum by se musely propadnout.