Tesla nakoupila bitcoin, a znečistila tak svoji značku

Nákupem kryptoměny bitcoin Tesla zpochybnila svůj status společnosti, která se svými produkty orientuje na ochranu životního prostředí.

Tesla je známá pro svoji orientaci na obnovitelné zdroje energie a elektromobily. Zakladatel společnosti Elon Musk je velkým propagátorem čisté energie a snižování emisí nejen v dopravě.

Na druhé straně ale Tesla nakoupila kryptoměnu bitcoin v hodnotě 1,5 miliardy dolarů a dodala, že se připravuje na akceptaci plateb v bitcoinech.

Přitom bitcoin je kryptoměna, která obrovským způsobem zatěžuje životní prostředí, protože pro svůj provoz potřebuje více elektrické energie než celá Česká republika.

Jediná transakce s bitcoinem vyžaduje tolik energie, že by s ním jedna domácnost pokryla svůj provoz více než tři týdny.

Bitcoin je obrovským zdrojem emisí, například CO2 vyprodukuje stejně jako celý Nový Zéland. Je to kvůli tomu, že používá zastaralý koncept potvrzování transakcí, který je velice náročný na výpočetní výkon, potažmo na spotřebu elektrické energie.

Existují stovky jiných kryptoměn, které jsou energeticky řádově efektivnější a rychlejší, takže dokáží zajistit to samé co bitcoin se zlomkem spotřeby elektřiny a vyprodukovaných emisí.

Zdá se, že Tesla dala stranou ochranu životního prostředí a podlehla vizi rychlého zisku. Elon Musk v posledních týdnech na Twitteru zjevně testoval reakci trhů na své flirtování s bitcoinem. Když viděl, že jím projevená náklonost k bitcoinu dokáže výrazně posunout cenu nahoru, zřejmě bylo rozhodnuto.

Přitom Musk v minulosti veřejně hovořil o tom, jak je bitcoin energeticky neefektivní, takže o tomto problému ví.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru