Tesla může vydělávat peníze na vrácených platbách v Bitcoinech

Platební podmínky pro nákup vozů Tesla obsahují jednu zajímavou pasáž, která může automobilce vydělávat peníze.

Zakladatel automobilky Tesla Elon Musk nedávno oznámil, že jeho společnost začala akceptovat platby v bitcoinech. Ihned ale bylo jasné, že to bude mít několik háčků, které jsou dané vlastnostmi bitcoinu.

Tesla se vše snaží pokrýt ve svých podmínkách. V první řadě jde o bezpečnost. Uživatel musí vědět, že pokud si splete adresu a pošle své bitcoiny jinam, nikdo mu nemůže pomoct je získat zpět. Takové jsou prostě kryptoměny, má to své výhody i nevýhody, v každém případě je třeba o tom vědět.

Trochu problematický může být čas potvrzení platby. Protože v závislosti na tom, jak je síť Bitcoin vytížená, může být platba potvrzena během minut nebo také až za několik hodin. Během té doby se může cena bitcoinu podstatně změnit.

Tesla si tedy bude muset hrát s tím, jak dlouhé časové okno zákazníkovy poskytne. Její zástupce uvedl, že pro nyní stanovila zhruba půl hodiny. Dá se předpokládat, že pokud cena bitcoinu během potvrzování transakce stoupne, automobilka nic namítat nebude, ale pokud klesne, bude řešit s klientem, jak doplatit zbytek.

A to navzdory tomu, že Musk uvedl, že si bitcoiny automobilka ponechá a nebude je směňovat za běžné peníze.

Nejzajímavější část platebních podmínek je úplně na konci. Pokud z nějakého důvodu bude automobilka klientovi vracet peníze, je čistě na ní, jestli to udělá opět v bitcoinech nebo ve fiat penězích, toto právo si vyhradila.

Jinak řečeno, pokud bitcoin v mezidobí od platby do jejího vrácení vzroste, nechá si bitcoiny, vrátí vám cenu vozu ve fiat penězích a na rozdílu vydělá. Pokud bitcoin klesne, dostanete ho zpět, takže v přepočtu na fiat peníze dostanete zpět méně.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru