Svět opakuje postupy, proti kterým je bitcoin symbolem odporu. Moc lidí to nezajímá

Svět opakuje postupy, proti kterým je bitcoin symbolem odporu. Moc lidí to nezajímá

Finanční svět zjevně nepovažuje za problém to, co si bitcoin předsevzal řešit v reakci na minulou krizi.

Bitcoin vznikl před jedenácti lety v reakci na finanční krizi, a především na způsoby jejího řešení. Těmi byly sanování soukromých firem z veřejných peněz a nekontrolovaná emise nových peněz.

Bitcoin v první řadě řeší nekontrolovanou emisi nových peněz, protože počet jeho jednotek je přesně dán a je také znám způsob, jakým se uvolňují do oběhu. Pokud by mělo dojít v tomto ohledu ke změnám, muselo by to být na základě širokého konsensu, který by byl většinou schválen, což by vyústilo ve změny kódu. Ale nic takového v plánu není, alespoň zatím.

Na druhé straně vlády a centrální banky dlouhodobě tisknou nové peníze, jak uznají za vhodné. V dobách krize se používá tak zvané kvantitativní uvolňování pro stimulaci ekonomiky.

S tím souvisí druhý problém, kdy jsou z veřejných peněz sanovány soukromé podniky, aby přežily krize, a roztáčející se dluhová spirála. Před dekádou to byly banky, což bylo kontroverzní kvůli jejich úvěrovým praktikám. Daňoví poplatníci tak platili za chybná rozhodnutí manažerů soukromých firem.

V současnosti to vypadá, že první, kdo dostane kompenzace z veřejných peněz, budou letecké společnosti. Což opět bude v mnoha případech kontroverzní zejména kvůli tomu, jak tyto společnosti v posledních letech hromadně prováděly zpětné odkupy vlastních akcií, místo například smysluplných investic či vytváření rezerv. Bitcoin chtěl předat moc nad penězi lidem a omezit možnosti vlád dělat taková rozhodnutí.

Kombinace emise nových fiat peněz s rostoucí zadlužeností států je podle mnohých analytiků domečkem z karet, který se dříve nebo později zhroutí. Když pak lidé přestanou věřit státním penězům, následuje kolaps ekonomiky, jak jsme v minulosti viděli například ve Venezuele nebo Zimbabwe.

Ale jak se zdá, drtivá většina světa na to neslyší. V době současné krize kolem koronaviru kryptoměny klesají a zájem velkých financí je o ně zjevně nízký.

Takže jak to je, přinesl bitcoin odpověď na otázky, které nikoho nezajímají, nebo je jen přinesl příliš brzy?

Podobné články

Vložit příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *