Svět opakuje postupy, proti kterým je bitcoin symbolem odporu. Moc lidí to nezajímá

Finanční svět zjevně nepovažuje za problém to, co si bitcoin předsevzal řešit v reakci na minulou krizi.

Bitcoin vznikl před jedenácti lety v reakci na finanční krizi, a především na způsoby jejího řešení. Těmi byly sanování soukromých firem z veřejných peněz a nekontrolovaná emise nových peněz.

Bitcoin v první řadě řeší nekontrolovanou emisi nových peněz, protože počet jeho jednotek je přesně dán a je také znám způsob, jakým se uvolňují do oběhu. Pokud by mělo dojít v tomto ohledu ke změnám, muselo by to být na základě širokého konsensu, který by byl většinou schválen, což by vyústilo ve změny kódu. Ale nic takového v plánu není, alespoň zatím.

Na druhé straně vlády a centrální banky dlouhodobě tisknou nové peníze, jak uznají za vhodné. V dobách krize se používá tak zvané kvantitativní uvolňování pro stimulaci ekonomiky.

S tím souvisí druhý problém, kdy jsou z veřejných peněz sanovány soukromé podniky, aby přežily krize, a roztáčející se dluhová spirála. Před dekádou to byly banky, což bylo kontroverzní kvůli jejich úvěrovým praktikám. Daňoví poplatníci tak platili za chybná rozhodnutí manažerů soukromých firem.

V současnosti to vypadá, že první, kdo dostane kompenzace z veřejných peněz, budou letecké společnosti. Což opět bude v mnoha případech kontroverzní zejména kvůli tomu, jak tyto společnosti v posledních letech hromadně prováděly zpětné odkupy vlastních akcií, místo například smysluplných investic či vytváření rezerv. Bitcoin chtěl předat moc nad penězi lidem a omezit možnosti vlád dělat taková rozhodnutí.

Kombinace emise nových fiat peněz s rostoucí zadlužeností států je podle mnohých analytiků domečkem z karet, který se dříve nebo později zhroutí. Když pak lidé přestanou věřit státním penězům, následuje kolaps ekonomiky, jak jsme v minulosti viděli například ve Venezuele nebo Zimbabwe.

Ale jak se zdá, drtivá většina světa na to neslyší. V době současné krize kolem koronaviru kryptoměny klesají a zájem velkých financí je o ně zjevně nízký.

Takže jak to je, přinesl bitcoin odpověď na otázky, které nikoho nezajímají, nebo je jen přinesl příliš brzy?

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru