Studie: Dva až tři miliony bitcoinů jsou navždy ztracené

Podle analýzy společnosti Chainalysis může být téměř čtvrtina všech bitcoinů navždy nedostupných.

Kryptoměny fungují decentralizovaně, tedy bez centrální autority, která by mohla do záznamů zasahovat. Přístup k vlastním záznamům má pouze uživatel, který disponuje tak zvaným privátním klíčem. Pokud dojde ke ztrátě tohoto privátního klíče, dojde také navždy ke ztrátě k záznamům na něj vázaným (k danému účtu).

Bitcoin sice dnes má hodnotu kolem deseti tisíc dolarů, ovšem ve svých začátcích bezprostředně po roce 2009 neměl hodnotu téměř žádnou. Byl záležitostí nadšenců, kteří ho těžili na domácích počítačích. A to je také období, do kterého se datuje největší počet ztrát privátních klíčů. Někteří tehdejší majitelé bitcoinů jim nevěnovali moc velkou pozornost, právě z důvodu zanedbatelné hodnoty.

Ke ztrátě privátních klíčů pochopitelně dochází i dnes, například z důvodu selhání hardwaru nebo třeba prosté ztráty papíru s klíčem. A společnost Chainalysis uvedla studii s odhadem, podle kterého došlo těmito způsoby ke ztrátě k 2,78 až 3,79 milionu bitcoinů. Ty tak zůstávají navždy nedostupné v blockchainu.

Vzhledem k současné hodnotě bitcoinu to znamená ztracené desítky miliard dolarů. A vzhledem k tomu, že celkový počet bitcoinů je navždy omezený na zhruba 21 milionů, znamená to 17 až 23 procent nedostupných jednotek měny.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru