Studie: Čína má moc a silnou motivaci zaútočit na bitcoin

Vědci z univerzity z Princetonu a Floridy publikovali studii, podle které se bitcoin může snadno stát rukojmím Číny.

Podstatou problému je způsob, jakým jsou v síti Bitcoin potvrzovány transakce. Stejný způsob používá například také Ethereum a jedná se o tak zvané těžení bloků.

Bitcoinové transakce jsou zapisovány do bloků, které jsou kryptograficky spojené. Těžaři shromažďují požadavky na transakce od uživatelů, validují je a zapisují do nových bloků, přičemž musí jejich výpočetní technika řešit složité matematické úlohy. Správné řešení přináší uzavření bloku a odměnu pro těžaře.

S postupem času výpočetní náročnost těžení vzrostla natolik, že už se vyplatí jen velkým těžařům, kteří spojují mnoho počítačů v tak zvaných poolech. Čína pak získává hlavní roli díky tomu, že čínské těžební pooli v současnosti ovládají 74% výpočetního výkonu sítě Bitcoin.

Tato dominance se dá využít mnoha způsoby, autoři je zmiňují ve své studii. Jde například o takzvaný 51% útok, díky kterému je možné dvojnásobné utrácení bitcoinů, nebo například o destabilizaci až zahlcení celé sítě.

Takové útoky můžou mít různé cíle, od vlastního finančního prospěchu až po útok na jiné státy. Vládní kontrola internetového provozu v Číně pak podle studie může být využita k deanonymizaci uživatelů bitcoinu.

O tom, že je decentralizovanost Bitcoinu a Etherea pouze iluzorní, varovali před časem už vědci z Cornellské univerzity.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru