Stačí menší růst a Bitcoin už má desítky tisíc nepotvrzených transakcí

Stačí menší růst a Bitcoin už má desítky tisíc nepotvrzených transakcí

Kryptoměnové oživení z posledních dní ukazuje, že Bitcoin stále není připravený na budoucnost.

Když na přelomu let 2017 a 2018 vrcholila kryptoměnová horečka, síť kryptoměny bitcoin byla naprosto zahlcená, potvrzování transakcí trvalo hodiny až dny a poplatky za transakci dosahovaly až desítek dolarů (stovek korun).

Po roce a půl medvědích trhů přišlo oživení, ceny kryptoměn zaznamenaly růst, ale i když zdaleka nejsou na úrovních z výše uvedeného vrcholu, Bitcoin se už teď dostává do potíží. S rostoucím zájmem lidí roste počet transakcí v jeho síti, a ta je nezvládá potvrzovat.

V době psaní tohoto článku má Bitcoinu přes 50 tisíc nepotvrzených transakcí, přičemž jejich počet poslední dny neustále roste. Časy jejich potvrzování se tak opět prodlužují a poplatky rostou.

Je tedy zřejmé, že pokud bude bitcoin atakovat nová historická maxima, jeho síť opět zkolabuje a na transakce se bude čekat stejně dlouho ne-li déle než na mezinárodní bankovní převody, které běží na technologiích ze 70. let minulého století.

Bitcoinová komunita se zjevně nepoučila a poslední rok a půl neudělala téměř nic pro to, aby byl bitcoin použitelný i při masovějším nasazení. Před dvěma roky jsme publikovali názor, že Bitcoin zastaral a že patří do muzea, což bohužel pořád platí. Nad jeho sítí vládnou lidé, kteří preferují vlastní zájmy v podobě příjmů z těžení před inovacemi a použitelností bitcoinu jako kryptoměny.

Podobné články

6 komentářů

 1. Profilový obrázek
  Jana

  Lightning network, Liquid network, Lumino. Spousta týmů pracuje na škálovatelnosti Bitcoinu. Až budou tyto second layers v takovém stupni vývoje, že je budeme moct bezpečně používat tak budou s časem čím dál víc implementované a uleví first layer – bitcoin blockchain. Technologie potřebují čas na vývoj a nevýhoda je že se jedná o peníze, takže řešení musí být 100%. Není to jako email, který když v roce 1995 někomu nedošel tak se nic nestalo.

  Odpovědět
  1. JP
   JP

   Co se týče platebních kanálů v druhé vrstvě, tak třeba takový Lightning Network vnáší prvky centralizace a poplatky za platební kanály mají tendenci růst s poplatky za transakce v blockchainu. Bitcoinu je 10 let a stále nevyřešil základní problémy, nemluvě o tom, že hack Binancie ukázal, že je tu parta těžařů, kteří jsou ochotní se domluvit na přepsání historie. Je tu řada mladších kryptoměn, které jsou podstatně rychlejší, nelze u nich přepisovat historii a poplatky za transakce jsou mizivé.

 2. Profilový obrázek
  Míla

  po malém růstu 50 000 nepotvrzených plateb? Po růstu z 3000 na 8000? Jen 50 000 plateb, které se mohou během chvíle vyprázdnit? Pokud jde o posílání plateb, bitcoin bez dalších vylepšení nemůže sloužit pro masové platby, kdy si s tím každý koupí kafe, svačinu a pořád dokola. Bitcion je elektronický cash – to znamená, že ho můžete posílat „z ruky do ruky“, aniž byste museli znát člověka, komu ten cash posíláte. Satoshi Nakamoto zdůrazňoval, že bitcoin musí růst pomalu a být robustní. Zároveň napsal, že základní atributy bitcoinu tak jak je napsal jsou neměnné po celou životnost bitcoinu. Jeden blok každých deset minut, 1 mb. Pokud chcete rychlé mikroplatby platby, musíte jinam nebo začít používat lightning network, který se stále rozvíjí.

  Odpovědět
  1. JP
   JP

   Aktuálně už jsme na 65 tisících nepotvrzených transakcí. A ne, během chvíle se vzhledem ke kapacitě sítě tato fronta vyprázdnit nemůže. A ano, v kontextu kryptoměn je to relativně malý růst. Pokud pamatujete rok 2017, to největší se děje u historických cenových maxim, a od těch jsme ještě hodně daleko, konkrétně bitcoin je na 40 procentech. Pokud si to dobře pamatuju, tak v roce 2017 při ATH na 20 tisících dolarech dosáhla fronta nezpracovaných plateb maxima kolem 150 tisíc a byl to masakr co se doby potvrzování transakcí a poplatků týče. Jestli bitcoin v dohledné době dosáhne nového maxima, potvzrování transakcí bude trvat dny a poplatky podle mě půjdou i na 100 dolarů za transakci, což je naprostá šílenost.

 3. Profilový obrázek
  Radek

  Bitcoin nebyl navržen na přímé platby, První návrh na Lighting netvork byl už z dílny Statosiho, tzn, od začátku se nepočítalo s tím že by bitcoin sloužil jako prostředek pro běžné platby. Je to spíš deposit hodnoty. Bohužel všechny současné exchange dělají všechno přímo nad blockchainem, Domnívám se že v budoucnu budou tomu tak nebude, nad blockchainem se budou dělat pouze vklady a výběry,

  Odpovědět
  1. JP
   JP

   No já nevím, v Satoshiho whitpaperu stojí hned v úvodu: „A purely peer-to-peer version of electronic cash would allow online payments to be sent directly from one party to another without going through a financial institution.“ (https://bitcoin.org/bitcoin.pdf)

   Tzn. „Čistě peer-to-peer verze elektronických peněz by umožnila posílání online plateb jednou stranou přímo druhé bez toho, aby procházely přes finanční instituci.“

Vložit příspěvek

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *