Stačí menší růst a Bitcoin už má desítky tisíc nepotvrzených transakcí

6

Kryptoměnové oživení z posledních dní ukazuje, že Bitcoin stále není připravený na budoucnost.

Když na přelomu let 2017 a 2018 vrcholila kryptoměnová horečka, síť kryptoměny bitcoin byla naprosto zahlcená, potvrzování transakcí trvalo hodiny až dny a poplatky za transakci dosahovaly až desítek dolarů (stovek korun).

Po roce a půl medvědích trhů přišlo oživení, ceny kryptoměn zaznamenaly růst, ale i když zdaleka nejsou na úrovních z výše uvedeného vrcholu, Bitcoin se už teď dostává do potíží. S rostoucím zájmem lidí roste počet transakcí v jeho síti, a ta je nezvládá potvrzovat.

V době psaní tohoto článku má Bitcoinu přes 50 tisíc nepotvrzených transakcí, přičemž jejich počet poslední dny neustále roste. Časy jejich potvrzování se tak opět prodlužují a poplatky rostou.

Je tedy zřejmé, že pokud bude bitcoin atakovat nová historická maxima, jeho síť opět zkolabuje a na transakce se bude čekat stejně dlouho ne-li déle než na mezinárodní bankovní převody, které běží na technologiích ze 70. let minulého století.

Bitcoinová komunita se zjevně nepoučila a poslední rok a půl neudělala téměř nic pro to, aby byl bitcoin použitelný i při masovějším nasazení. Před dvěma roky jsme publikovali názor, že Bitcoin zastaral a že patří do muzea, což bohužel pořád platí. Nad jeho sítí vládnou lidé, kteří preferují vlastní zájmy v podobě příjmů z těžení před inovacemi a použitelností bitcoinu jako kryptoměny.