Stačí menší růst a Bitcoin už má desítky tisíc nepotvrzených transakcí

Kryptoměnové oživení z posledních dní ukazuje, že Bitcoin stále není připravený na budoucnost.

Když na přelomu let 2017 a 2018 vrcholila kryptoměnová horečka, síť kryptoměny bitcoin byla naprosto zahlcená, potvrzování transakcí trvalo hodiny až dny a poplatky za transakci dosahovaly až desítek dolarů (stovek korun).

Po roce a půl medvědích trhů přišlo oživení, ceny kryptoměn zaznamenaly růst, ale i když zdaleka nejsou na úrovních z výše uvedeného vrcholu, Bitcoin se už teď dostává do potíží. S rostoucím zájmem lidí roste počet transakcí v jeho síti, a ta je nezvládá potvrzovat.

V době psaní tohoto článku má Bitcoinu přes 50 tisíc nepotvrzených transakcí, přičemž jejich počet poslední dny neustále roste. Časy jejich potvrzování se tak opět prodlužují a poplatky rostou.

Je tedy zřejmé, že pokud bude bitcoin atakovat nová historická maxima, jeho síť opět zkolabuje a na transakce se bude čekat stejně dlouho ne-li déle než na mezinárodní bankovní převody, které běží na technologiích ze 70. let minulého století.

Bitcoinová komunita se zjevně nepoučila a poslední rok a půl neudělala téměř nic pro to, aby byl bitcoin použitelný i při masovějším nasazení. Před dvěma roky jsme publikovali názor, že Bitcoin zastaral a že patří do muzea, což bohužel pořád platí. Nad jeho sítí vládnou lidé, kteří preferují vlastní zájmy v podobě příjmů z těžení před inovacemi a použitelností bitcoinu jako kryptoměny.

6 názorů na “Stačí menší růst a Bitcoin už má desítky tisíc nepotvrzených transakcí”

  1. Lightning network, Liquid network, Lumino. Spousta týmů pracuje na škálovatelnosti Bitcoinu. Až budou tyto second layers v takovém stupni vývoje, že je budeme moct bezpečně používat tak budou s časem čím dál víc implementované a uleví first layer – bitcoin blockchain. Technologie potřebují čas na vývoj a nevýhoda je že se jedná o peníze, takže řešení musí být 100%. Není to jako email, který když v roce 1995 někomu nedošel tak se nic nestalo.

    1. Co se týče platebních kanálů v druhé vrstvě, tak třeba takový Lightning Network vnáší prvky centralizace a poplatky za platební kanály mají tendenci růst s poplatky za transakce v blockchainu. Bitcoinu je 10 let a stále nevyřešil základní problémy, nemluvě o tom, že hack Binancie ukázal, že je tu parta těžařů, kteří jsou ochotní se domluvit na přepsání historie. Je tu řada mladších kryptoměn, které jsou podstatně rychlejší, nelze u nich přepisovat historii a poplatky za transakce jsou mizivé.

  2. po malém růstu 50 000 nepotvrzených plateb? Po růstu z 3000 na 8000? Jen 50 000 plateb, které se mohou během chvíle vyprázdnit? Pokud jde o posílání plateb, bitcoin bez dalších vylepšení nemůže sloužit pro masové platby, kdy si s tím každý koupí kafe, svačinu a pořád dokola. Bitcion je elektronický cash – to znamená, že ho můžete posílat „z ruky do ruky“, aniž byste museli znát člověka, komu ten cash posíláte. Satoshi Nakamoto zdůrazňoval, že bitcoin musí růst pomalu a být robustní. Zároveň napsal, že základní atributy bitcoinu tak jak je napsal jsou neměnné po celou životnost bitcoinu. Jeden blok každých deset minut, 1 mb. Pokud chcete rychlé mikroplatby platby, musíte jinam nebo začít používat lightning network, který se stále rozvíjí.

    1. Aktuálně už jsme na 65 tisících nepotvrzených transakcí. A ne, během chvíle se vzhledem ke kapacitě sítě tato fronta vyprázdnit nemůže. A ano, v kontextu kryptoměn je to relativně malý růst. Pokud pamatujete rok 2017, to největší se děje u historických cenových maxim, a od těch jsme ještě hodně daleko, konkrétně bitcoin je na 40 procentech. Pokud si to dobře pamatuju, tak v roce 2017 při ATH na 20 tisících dolarech dosáhla fronta nezpracovaných plateb maxima kolem 150 tisíc a byl to masakr co se doby potvrzování transakcí a poplatků týče. Jestli bitcoin v dohledné době dosáhne nového maxima, potvzrování transakcí bude trvat dny a poplatky podle mě půjdou i na 100 dolarů za transakci, což je naprostá šílenost.

  3. Bitcoin nebyl navržen na přímé platby, První návrh na Lighting netvork byl už z dílny Statosiho, tzn, od začátku se nepočítalo s tím že by bitcoin sloužil jako prostředek pro běžné platby. Je to spíš deposit hodnoty. Bohužel všechny současné exchange dělají všechno přímo nad blockchainem, Domnívám se že v budoucnu budou tomu tak nebude, nad blockchainem se budou dělat pouze vklady a výběry,

    1. No já nevím, v Satoshiho whitpaperu stojí hned v úvodu: „A purely peer-to-peer version of electronic cash would allow online payments to be sent directly from one party to another without going through a financial institution.“ (https://bitcoin.org/bitcoin.pdf)

      Tzn. „Čistě peer-to-peer verze elektronických peněz by umožnila posílání online plateb jednou stranou přímo druhé bez toho, aby procházely přes finanční instituci.“

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru