Rostoucí cena bitcoinu s sebou nepřináší jen pozitivní ohlasy, ozývají se také ti, kdo vidí jeho problémy.
V nedávném článku jsme poukázali na to, že rostoucí cena bitcoinu zvyšuje konkurenci jeho těžařů, což s sebou přináší rostoucí spotřebu elektrické energie. A ta je obrovská, síť Bitcoin potřebuje na svůj provoz víc než celá Česká republika a emise CO2 má srovnatelné s Novým Zélandem.
A to je velký problém, který si získává čím dál více pozornosti. Bývalý ministr britské vlády a poslanec Nick Boles dokonce vyzval k zákazu bitcoinu.
„Centrální banky by měly zakázat obchodování s ním a donutit všechny, kdo drží bitcoin a chtějí ho používat v transakcích, aby ho směnili za jinou měnu, která nemá tak škodlivé vedlejší dopady. Jsou tu jiné kybernetické měny, které v reálném světě nepáchají žádné škody,“ uvedl.
Na internetu se také objevila výzva ke zničení Bitcoinu formou etického hackerského útoku. Publikoval ji Franck Leroy. Ten uvedl, že Bitcoin představuje nejhorší plýtvání energií v historii lidstva.
Zelení hackeři by se podle měj měli spojit a přetížením sítě Bitcoin ji odstavit. „Není ani nutné, aby došlo k realizaci samotného útoku, stačí, když se ho spekulanti budou obávat. Pokud skupina hackerů (skutečná nebo falešná) oznámí nadcházející útok, cena bitcoinu by pravděpodobně zkolabovala,“ dodal.
Všichni kritici spotřeby Bitcoinu poukazují na to, že řada jiných kryptoměn dokáže zajistit stejné funkce a některé další, a to s mnohem menší spotřebou a vyšší rychlostí potvrzování transakcí.