Kryptoměnová síť Bitcoin letos zřejmě spotřebuje více elektrické energie, než Česko a Slovensko dohromady.
Bitcoin se stále drží zastaralé technologie potvrzování transakcí jejich těžením, které je velmi náročné na výpočetní výkon a spotřebu elektrické energie.
Od začátku roku Bitcoin spotřeboval už 67TW/h, což je zhruba tolik, kolik spotřebuje Česká republika za celý rok. Podle odhadů celkový účet Bitcoinu za rok 2021 skončí na 95 TW/h, což je zhruba o třetinu více než loni, uvedla to agentura Bloomberg.
To znamená spotřebu, kterou přibližně mají Česká a Slovenská republika dohromady. A to je na kryptoměnovou síť, která zvládne potvrdit maximálně 16 transakcí za sekundu, obrovské číslo.
Řada jiných kryptoměnových sítí zvládne mnohem více s mnohem nižší spotřebou. Ale bitcoinová komunita stále odmítá změny a nechce přistoupit na jiný koncept potvrzování transakcí. Důvod je prostý, současný model přináší velké zisky těžařům, a ti tedy jsou v pověstné roli kaprů, kteří si svůj rybník nevypustí.
To ale není všechno. Jelikož výpočetní náročnost Bitcoinu dlouhodobě roste, těžaři potřebují čím dál výkonnější hardware. S čím bylo možné před pěti lety potvrzovat bitcoinové transakce a vydělávat peníze, je dnes dobré tak akorát do šrotu.
Jinak řečeno, Bitcoin produkuje také obrovské množství elektroodpadu v podobně hardwaru, kterého se zbavují těžaři. Na konci letošního roku ho podle odhadů bude více než 64 tisíc tun. V roce 2021 Bitcoin vyprodukuje zhruba 0,11 % světového elektroodpadu.
Dopady kryptoměn na životní prostředí jsou ve světě čím dál větším tématem, podle Evropské unie by si dokonce mohly vyžádat regulační zásahy.