Vědci z amerického Oak Ridge Institute spočítali, že těžba bitcoinu velmi zatěžuje životní prostředí svými nároky na energii.
Transakce v kryptoměnových sítích, jako jsou Bitcoin nebo Ethereum, jsou potvrzovány jejich tak zvaným těžením. Při něm počítače řeší složité výpočetní úlohy, přičemž dochází k velké spotřebě elektrické energie.
Například síť Bitcoin spotřebuje za rok stejné množství elektrické energie jako celá Česká republika. A při výrobě této elektrické energie samozřejmě dochází k různým emisím v závislosti na způsobu výroby.
Z pohledu CO2 těžba bitcoinu vyprodukuje za rok tolik emisí, jako milion transatlantických letů. Zajímavostí je, že těžba kryptoměn v Číně vyprodukuje čtyřikrát více CO2 než těžba v Kanadě, je to dáno odlišnými způsoby výroby elektrické energie.
Vědci z Oak Ridge Institute pak spočítali, že celkové množství energie, které je spotřebováno na těžbu bitcoinu v hodnotě jednoho dolaru, se rovná 19 MJ, což je téměř čtyřikrát více než u zlata (5 MJ). Data zveřejnil list The Guardian.
Problém je v tom, že bitcoin je čistě digitální aktivum, které existuje jen v počítačích, zatímco zlato je fyzické aktivum s fyzickou těžbou v dolech.
Ostatní kryptoměny využívající těžbu pro potvrzování transakcí na tom nejsou o moc lépe, u litecoinu je na jeden dolar hodnoty spotřebováno 15 MJ, u monera 11 MJ a u etheru 9 MJ. U fyzických aktiv je na tom nejhůře hliník se 122 MJ.
To jsou důvody, proč například Ethereum chce opustit systém proof of work potvrzování transakcí a chystá se zavést proof of stake, který je energeticky mnohem méně náročný.
Z předních měn je energeticky efektivní XRP, které těžbu pro potvrzování transakcí nikdy nepoužívalo.