Šéf JP Morgan čelí stížnosti na tržní manipulaci kvůli kritice bitcoinu

Společnost Blockswater podala oznámení na šéfa banky JP Morgan Jamieho Dimona kvůli ostrým slovům, které pronesl na adresu kryptoměny bitcoin.

Dimon se pustil do bitcoinu před dvěma týdny, když ho označil za podvod, který jednou skončí. Podle něj je tato kryptoměna dobrá leda tak pro drogové dealery. K tomu dodal, že by ze své banky vyhodil kohokoliv, kdo by s bitcoinem obchodoval, a to kvůli porušení pravidel banky a hlouposti.

Na to nyní zareagoval dodavatel likvidity pro blockchainové trhy Blockswater, který podal na Dimona oznámení švédskému úřadu pro dohled nad finančními trhy pro podezření z porušení článku 12 Nařízení Evropského parlamentu a Rady o zneužívání trhu. Uvedl to list City A.M.

V oznámení Blockswateru stojí, že Dimonův komentář negativně ovlivnil cenu kryptoměny a její pověst. Dimon měl podle oznámení vědět, že informace, které vypustil, byly falešné a zavádějící.

„Veřejný komentář Jamiho Dimona nejen ovlivnil pověst bitcoinu, ale také poškodil zájmy některých jeho klientů a mnoha mladých byznysů, které tvrdě pracují na budování lepšího finančního systému,“ uvedl spolumajitel firmy Florian Schweitzer.

Podle Schweitzera navíc „zavání tržní manipulací“ skutečnost, že krátce po Dimonově projevů JP Morgan nakoupila na burze Nasdaq Nordic bitcoinové deriváty. Podle banky to však byly přímé nákupy klientů banky, nikoliv obchodní příkazy samotné banky.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru