Salvadorská vláda zatrhne používání státní bitcoinové peněženky pro arbitráže

Že jsou kryptoměny nevhodné pro běžné platby, si znovu musela připomenout salvadorská vláda, která do této funkce bitcoin prosadila.

Ceny kryptoměn jsou velmi volatilní, často se velmi rychle mění. Proto jsou kryptoměny těžko použitelné pro běžné platby, zvlášť ty, u nichž potvrzení transakce trvá delší dobu.

Patří mezi ně i bitcoin, který má v Salvadoru status oficiální měny. Pokud totiž chcete za zboží či službu zaplatit bitcoinem, tak než dojde k potvrzení transakce, kurz se může nezanedbatelně změnit, takže obchodník nakonec dostane v přepočtu na dolary podstatně méně nebo více, než požadoval.

Salvadorská vláda se snažila tento problém řešit funkcí pro zmrazení směnného kurzu v peněžence Chivo. Zmrazení zafixovalo cenu na minutu, což mělo stačit, protože v rámci státního systému jsou transakce rychlejší, jelikož neprobíhají přímo v blockchainu.

Ale tato záplata se ukázala jako problematická, protože ji mnozí začali používat pro arbitráže. To znamená, že vydělávali na kurzových rozdílech.

Stačilo jim pro to držet bitcoiny v peněžence Chivo a na běžné burze. Při zvýšené volatilitě bitcoinu si pak v rámci Chivo na minutu zafixovali směnný kurz na dolary a čekali, jak se cena během minuty pohne na otevřené burze.

Když cena klesla, nakoupili na burze za nižší cenu a v rámci peněženky Chivo bitcoin prodali za vyšší cenu. A opačně, pokud na burze cena stoupla, použili Chivo pro levnější nákup bitcoinu a burzu pro prodej za vyšší cenu.

Vláda si toho všimla a označila to za podvod, i když to podvod ve své podstatě není. Je to pouze využití rozdílu cen, které je ve světě finančního obchodování běžné. Že vláda vytvořila umělý konstrukt, které arbitrážní příležitosti automaticky nabízel, je její problém a nedomyšlenost celého projektu.

Protože jsou běžné kryptoměny velmi volatilní, nejsou vhodné pro přímé platby, s tím se nedá nic dělat. Můžou dobře fungovat jako přestupní měny nebo se pro platby dají použít stabilní kryptoměny.

Nicméně salvadorská vláda se i tak rozhodla funkci zmrazení směnného kurzu z peněženky Chivo odstranit, čímž arbitrážní příležitosti zmizí.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru