Salvador rozdá svým občanům 30 dolarů v bitcoinech. Ale…

Prezident El Salvadoru Nayib Bukele oznámil, že všichni uživatelé státních digitálních kryptoměnových peněženek dostanou finanční odměnu.

Bukele pokračuje v odhalování detailů implementace bitcoinu coby oficiálního platidla v Salvadoru. Infrastrukturu zajistí stát a občané budou k jejímu používáni motivováni.

Každý dospělý občan Salvadoru, který si aktivuje státem poskytnutou digitální peněženku a ověří svoji identitu, dostane do ní bitcoiny v hodnotě 30 USD.

Krypto komunita okamžitě začala spekulovat, kolik peněz to bude znamenat příliv do bitcoinu a o kolik to zvedne jeho cenu, když salvadorská vláda začne nakupovat bitcoiny pro své občany. Odhady hovoří o 4 až 5 milionech dospělých obyvatel v Salvadoru, takže se hned začalo násobit.

Ale má to jeden významný háček, který byl popsán už v předchozích odstavcích. Nelze prostě násobit počet obyvatel 30 dolary, protože odměnu dostanou jen ti, kdo si státní peněženku stáhnou a aktivují. A to zcela jistě bude jen zlomek obyvatel.

A to nejen z důvodu potřebné technické gramtonosti a vůle, ale také protože používat bitcoin pro běžné platby je krajně nevhodné kvůli jeho cenové volatilitě.

Salvador ale musí nejdřív zajistit infrastrukturu, protože peněženka a bitcoinové platby nemůžou fungovat v základní vrstvě Bitcoinu, byly by příliš pomalé a drahé. Mohlo by se klidně stát, že poplatek za bitcoiny ve zmíněné 30dolarové hodnotě by si ukrojil hned půlku z této částky.

Salvador proto musí připravit platební druhou vrstvu nad Bitcoinem.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru