S klesající cenou se přestává vyplácet těžení bitcoinu, klesá výkon celé sítě

Současná krize a cenový šok se promítají také na infrastruktuře sítě nejstarší kryptoměny Bitcoin.

Bitcoin stále využívá pro potvrzování transakcí koncept proof of work neboli těžení, kdy počítače zapojené do sítě řeší složité výpočetní úlohy. Za potvrzování transakcí jsou těžaři odměňováni bitcoiny.

Výpočetní náročnost potvrzování transakcí se automaticky přizpůsobuje celkovému výkonu sítě, čím více těžařů, tím je vyšší, a naopak.

Když přijdou cenové šoky, jako ten způsobený koronavirem, pro řadu těžařů to znamená takový propad příjmů, že se jim těžba přestane vyplácet. Jejích náklady na hardware a elektrickou energii jsou zkrátka vyšší než částky, za které můžou prodat vytěžené bitcoiny.

To se v posledních týdnech projevuje poklesem výkonu celé sítě, jak někteří těžaři Bitcoin opouštějí. Následně dochází k automatickému snížení náročnosti těžení v důsledku celkového poklesu výkonu sítě (hash rate – viz. obrázek nahoře z blockchain.com). Tak je zajištěno, že se síť nezastaví, jen přizpůsobí.

Někdy v květnu navíc dojde k tak zvanému halvingu, tedy snížení odměny za vytěžený blok transakcí na polovinu, ze současných 12,5 bitcoinu na 6,25 bitcoinu.

Halving byl v minulosti předcházen nárůstem ceny bitcoinu, letos se však zřejmě konat nebude. Teorie je taková, že když se bude dostávat do oběhu méně nových bitcoinů a poptávka zůstane stejná, cena půjde nahoru.

Trhy v minulosti možná tento fakt anticipovaly a přinesly růst ceny ještě před halvingem, ovšem letos naopak cena zatím klesá. Snížení odměny za vytěžený blok pak bude znamenat ještě těžší dosažení ziskovosti těžení, takže lze očekávat další výkyvy v celkovém výkonu sítě, jak budou někteří těžaři odcházet.

Jak to ale celé dopadne, nikdo nemůže říct s jistotou, takže si počkejme do května na výsledek.

Diskuze

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Přejít nahoru